Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

FireWire pentru laptop

dragon82

Recommended Posts

Salutare.Problema sta cam asa:am o camera video cu MiniDV Cannon(de vreo 5 ani) de la care se poate face captura doar prin FireWire.Are si mufa mini-USB dar aia e doar pt partea cu card a camerei.Nu pot face captura prin USB.A doua parte a problemei e ca laptopul meu nu are mufa FireWire... :cry: Camera are doar urmatoarele mufe:1-AV,2-DV si 3-Mini-USB...De ceva timp caut sa solutionez aceasta problema si nu reusesc...Am gasit ceva pe net numit ExpressCard FireWire dar se pare ca nu gasesc in Romania asa ceva...Naspa...Alte variante nimeni nu stie...Deci cum pot face captura altfel,sau cine stie unde pot gasi un adaptor ceva cu care sa pot face treaba?Daca stie cineva va rog mult sa-mi da-ti un sfat,o idee ceva... :nas: :da

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

verifica exact ce model de slot ai PCMCIA sau EXPRESS CARD. de transferat inregistrarea la cea mai buna calitate nu o poti face decat prin slot firewire,deci cu adaptor pcmcia-sau express card la firewire.trebuie sa se gaseasca la magazinele on-line. spor la cautat. pcmcia e mult mai ieftin fata de express-card. in cel mai rau caz poti folosi o placa de captura externa pe usb care sa aiba intrare analogica video composite si audio L+R (gen TV-tuner cu intrare analogica),care vine si cu un soft de scriere direct pe dvd