Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
baza

Relisys RP42AB20 plasma

Recommended Posts

Salutare d-lor,Am o problema pe partea de video cu o plasma Relisys model RP42AB20.Problema e in jurul decodorului SAA7118E.Are cineva documentatie la acest echipament?Mutumesc!baza

hehe, pai un datasheet iti dai seama ca gasesti cu google ( l-am avut inainte de a posta pe forum ).mi-ar trebui ceva forme de unda pe conectorul de video, dar banuiesc ca nimeni n-are nimic la plasma asta...

Guest mister_rf

...mi-ar trebui ceva forme de unda pe conectorul de video...

Nu, nu am documentatia acestui echipament.Totusi este ciudat sa ceri detalii de genul: ''forme de unda'' la un circuit care accepta la intrare semnale analogice, furnizeza la iesire semnale digitale si este comandat pe un bus I2C...Modul de comanda, adresele registrilor sau alte detalii de programare si timing sunt specificate in datasheet-ul original, iar denumirea generica de ''conectorul video'' la un circuit care are mai multe intrari analogice este total fara sens... :smt001

scuze daca n-am fost inteles.e vorba de un conector pe care se face comunicarea intre aceasta placa si circuitul de comanda al placilor X si Y. (i-am zis "video" pentru ca aceasta placa face prelucrarea semnalului video)forme de unda poti sa vizualizezi cu ajutorul osciloscopului sau cu analizorul.si de ce ti se par tie inutile, nu inteleg, dar ma rog....n-am un nivel atat de ridicat incat sa ma lipsesc de ele ( chiar daca sunt in partea digitala ).baza

Guest mister_rf

Nu am spus ca sunt inutile... Cele mai importante diagrame le gasesti in datasheet-ul circuitului... iar un bus de date are semnale diferite in functie de ''continut'' ... :yawinkle: Daca conectorul respectiv este denumit generic: ''video'', atunci intrarile analogice ce mai sunt?...Poate ca o scurta descriere a problemelor intimpinate este mai relevanta pentru ceva indicatii de pe margine... :smt001

Da, plasma functioneaza corect in primele 5-10 minute, dupa care dispare complet imaginea de pe ecran ( am observat ca panel-ul e inca alimentat, sursele functionand corect) .( plasma nu intra in Stand-by).De asemenea placile pe X,Y si Z isi fac datoria.Problema e pe partea de prelucrare a sgn. video, cred.

foloseste un spray de racire ca sa vezi cine e de vina penturu disparitia imaginii