Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

QUAD-405


Vizitator m_maxx

Postări Recomandate

Vizitator m_maxx

Salut

As vrea sa stiu daca la acest model de amplificator se foloseste tranzistorul de tip 2N3773 si daca pot alimenta cu un transformator de 2X47V

Acum ceva timp am achizitionat un kit de amplificator iar pe specificatii scrie asa:- putere nominala de iesire pe canal 100W/4ohm/la +/-50V

frecventa 20Hz-20.000Hz, impedanta intrare 47Kohm, curent maxim absorbit pentru puterea de 100W este 5A, raport semnal zgomot 80dB,

amplificare in tensiune 31dB, distorsiuni nelineare 0,35% diafonie intre canale >30dB si cam atat.

Cum am spus si mai sus eu am deja un transformator de 2X47V :tonqe: il pot folosi sau trebuie sa caut altul?

Multumesc in avans celor care ma pot/vor ajuta.

 

schema este asta http://www.geocities.com/ResearchTriang ... 05cir.html

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator UncleFucker

scuze ca ma tot bag si eu :toimonster: dar m-ai facut curios : imi poti zice te rog cat te-a costat kitul si daca are si site firma de unde l-ai luat ar fi perfect :smt005 :smt005 :smt005 Mersi :smt003

Link spre comentariu
Vizitator m_maxx

firma respectiva nu are site :axe: foarte curios pentru ca au ceva vechime in oras cred ca mai bine de 10ani.Kit`ul mono cu tot cu radiator costa 80lei noi.Kit`ul stereo cu tot cu radiator costa 150lei noi. :supz:

Link spre comentariu
Vizitator crissir

Distorsiuni neliniare 0.35%, pai firma asta cam face de ras quadul, parerea mea e ca ar trebui sa-l denumeasca altfel. Caci cu asemenea distorsiuni poate fi orice numai quad405 nu! Cat de 2n3773, poti sa-l folosesti cu succes cu precizarea sa fie originale, incearca vreun distribuitor Farnell. Numai bine.

Link spre comentariu
Vizitator m_maxx

Distorsiuni neliniare 0.35%, pai firma asta cam face de ras quadul, parerea mea e ca ar trebui sa-l denumeasca altfel. Caci cu asemenea distorsiuni poate fi orice numai quad405 nu! Cat de 2n3773, poti sa-l folosesti cu succes cu precizarea sa fie originale, incearca vreun distribuitor Farnell. Numai bine.

Daca nu compui sau esti cantaret sau sa ai ceva experienta in domeniul audio pot pune pariu ca nu poti sesiza nici o distorsiune sub 0.5%.Am dreptate sau nu? :yawinkle:
Link spre comentariu
Vizitator m_maxx

Distorsiuni neliniare 0.35%, pai firma asta cam face de ras quadul, parerea mea e ca ar trebui sa-l denumeasca altfel. Caci cu asemenea distorsiuni poate fi orice numai quad405 nu! Cat de 2n3773, poti sa-l folosesti cu succes cu precizarea sa fie originale, incearca vreun distribuitor Farnell. Numai bine.

Daca nu compui sau esti cantaret sau sa ai ceva experienta in domeniul audio(10-30 ani de audiofilie) pot pune pariu ca nu poti sesiza nici o distorsiune sub 0.5%.Am dreptate sau nu? :yawinkle:
Link spre comentariu

Eu am vazut la mine in oras, la un magazin, acest amplificator, stereo, cu radiator, cam la 100-110 lei. Sunt 2 placi de cablaj, dar un singur radiator. Nu am vazut ce finali folosea, caci era cu fata in jos. Am recunoscut ca era quad dupa cum erau piesele pe placa. Daca vreti detalii ma interesez ce firma il face.Am folosit 2N3773 si merge binisor, nu pot sa spun totusi ca are performante deosebite. Initial nu am avut incredere, caci am gasit tranzistori romanesti, IPRS. Am facut un amplificator de vreo 100W, zic eu, mergea bine, nu se incalzea, etc. Pana cand cel pt. care l-am facut, din neglijenta, a facut un scurt pe iesire. Nu am mai gasit tranzistoare romanesti, si am cumparat ce am gasit, niste no-mane-uri. Astea nu rezistau la tensiunea de alimentare a amplifului 2*50V si se ardeau imediat. A trebuit sa cumpar niste MJ-uri, si alea contrafacute, dar care au tinut.Mi se pare ca nu a raspuns nimeni la intrebarea cu transformatorul.NU, nu poti folosi acel transformator. La 2*47V alternativ, dupa redresare si filtrare vei obtine 2*65V, mi se pare putin cam mult.

Link spre comentariu
Vizitator m_maxx

NU, nu poti folosi acel transformator. La 2*47V alternativ, dupa redresare si filtrare vei obtine 2*65V, mi se pare putin cam mult.

Multumesc... banuiam eu ca nu va merge si am facut comanda sa`mi faca unul de 2X33V de 300W 5A si in seara asta l`am primit :smt003 are trei 3 kilograme (m`a costat doar 65lei) sper sa`mi pot termina micul proiect pana luna viitoare.
Link spre comentariu
Vizitator crissir

E adevarat ca urechea umana nu simte (teoretic) distorsiunile sub 1%, dar daca indivizii de la firma respectiva nu vroiau sa strice renumele acestui tip de amplificator depuneau ceva eforturi si echilibrau puntea acestui tip de amplificator, nu mai intru in detalii ca nu are rost. Dar daca tot e realizat curat si ingrijit atunci o poate face cel ce are acces la aparatura de laborator si este cu adevarat pasionat de apropierea de maximum de performanta.

Link spre comentariu
Vizitator m_maxx

Deviez putin de la topic.Da este adevarat ce spui tu dar eu cred ca nu au mai depus acel "efort" pentru a nu ridica pretul kit`ului.

Dar daca tot e realizat curat si ingrijit atunci o poate face cel ce are acces la aparatura de laborator si este cu adevarat pasionat de apropierea de maximum de performanta.

Nu cred ca multi au acces la aparatura de laborator, dar daca asi avea eu....tot nu asi avea ce face(is 1/3 bata in electronica :snakeman: ) dar asi cauta pe cineva sa ma ajute. :smt003
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări