Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptor cu lampa PCH200 alimentat la 9V


Vizitator

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 106
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Despre tuburi pentru tensiune anodica redusa: http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren ... oehren.htm

In link-ul prezentat se spune ca se pot selectiona tuburi "echivalente" care sa functioneze la tensiune anodica redusa, de exemplu EBF83 >>EBF89 si ECH83>>ECH81Concluzia mea in urma experimentelor este ca ECH83 poate fi inlocuit cu un ECH81 selectionata pentru un Ia cat mai mare, insa, PCH200 este excelenta pentru montaje la Ua redusa (9V>> filament in paralel cu Ua, parca ar fi nativa pentru aplicatia asta);Referitor la EBF 83 versus EBF 80/89 nu ma pot exprima pentru ca nu am experimentat montaje de radioreceptie cu aceste lampi. Sunt mai greu de gasit aici in tara. :rade: Despre EF97 se stie de mult timp ca se poate inlocui fara probleme cu 6j1p in montaje cu Ua redusa...Lampa 12K5 este garantat Ok pentru etaje finale audio alimentate la 12V, am experimentat asemenea montaje (nu le-am postat pe elforum) :rade:Postand acest raspuns mi-a venit ideea sa construiesc un radioreceptor "all tubes" cu PCH200 si finala audio 12K5 alimentat la 12V. :freaza:
Link spre comentariu

In functie de timpul disponibil o sa schitez schema cu 2 tuburi PCH200 radio superheterodina.In principiu schema ar trebui sa arate cam asa:Prima heptoda mixer si oscilator intrare semnal G3 si oscilatorul local format din trioda -catod/G1/G2(G4)- schema folosita de ex in schema RR Victoria S571A---Schema are avantaje si dezavantaje dar folosita intr-un radio UL si UM eventual partea inferiora de US (max 7Mhz) este ok.Sensibilitatea poate fi usor mai mica dar nu ne propunem sa realizam DX cu aparatul asta :rade: A doua heptoda este folosita ca amplificator de FI.Detectia se poate face cu o dioda cu germaniu EFD... sau cu prima trioda in montaj regenerativ, detectie pe anod, detectie pe catod... :rade: A 2-a trioda amplificator final audio.In cazul in care se face detectia pe dioda EFD prima trioda se poate folosi ca preamplificatoare AF sau se pot folosi ambele triode in paralel ca amplificator SE final!? :freaza:

Link spre comentariu

Mila,cum crezi ca va oscila trioda la tensiune anodica mica? Aiurea,nu va fi stabila,trebuie lampa sortata...Amplificarea va fi mica,ceva bun la tensiune anodica mica se obtine asa: Detectie cu reactie si folosita in mod reflex... Am inlocuit eu la un montaj gata facut de mine cu pch200 si deja la anodica de 40v se pierde...de tot.Poate daca am folosii si o alta reactie la bobina oscuilatorului local,se imbunatateste situatia.

Link spre comentariu

care trioda? eu nu am propus ca trioda din pch sa fie oscilator local...pe de alta parte receptoarele cu reactie sunt de fapt niste oscilatoare si functioneaza fara probleme si la 6V anodica.Eu am propus tensiune de alimentare de 18V(filamentele de la 2 tuburi in serie(cu un mic balast) si pentru un eventual semiportabil cu 3 acumulatori de 6V/3-4Ah(un astfel de acumulator are sub 700g)Pana la urma e teren de experimente.

Link spre comentariu

Salut,Da, este o varianta ca si cea mentionata undeva mai sus cu una din triode ca detector. In cazul de fata nu e imposibil ca una din triode sa fie preamplificatoare de tensiune si doar una sa fie finala ( PdaT max. este undeva peste 1W) . Foarte eleganta schema , inspirat grupul comun pentru ecrane. Cu un filtru adaugat la intrare, ramane doar... restul.

Link spre comentariu

Am vrut sa maresc puterea si panta in etajul final AF considerand tensiunea mica de alimentare.Si transformatorul de iesire e mai usor de gasit sau construit.In principiu PCH200 contine o heptoda de tip "cutoff" pe cand ECH81, 83...sunt heptode de tip "remote" :rade: de aceea se poate ca circuitul de negativare/agc sa sufere modificari.Despre trioda nu am date privind caracterul dar cred ca e destul de liniara.Un avantaj pentru PCH200 e ca trioda e complect separata(are propiul catod)In rest numai bine si icon_jook

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Buna seara,In weekend-ul acesta mi-am propus sa realizez un experiment cu tubul PCH200, alimentat la tensiune anodica redusa...... se poate cobori tensiunea chiar mai jos la 9V.

cam care ar fi consumul unui astfel de RR alimentat la 9V pentru receptia in casti? sau poate niste casti piezo de calculator?
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări