Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

combina Sony

Recommended Posts

salutare !am la depanat o combina Sony (cass+radio+ cd) si la care am gasit intrerupta siguranta termica am remediat problema, si aparatul functioneaza impecabil pe cd , radio si casspe cd adica , functiona , in sensul ca dupa ce am pus din greseala un cd mp3 (aparatul nu citeste decat trak ) , imi apare acum pe dispay :"no disc"nu-i nimic, mi-am zis, si am repus in unitate , cd-ul cu care mi-a fost adus ...si , surpriza : "no disc"am reincercat cu tot felul de track-uri , si , la fel : "no disc"am sters lentila , am modificat curentul prin lentila , din semireglabilul de pe unitatea optica , si nimic cum as putea sa-l deblochez?daca , cineva cunoaste problema , rog sa posteze , si daca trebuie cunoscut modelul il voi postathx anticipat !

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

pentru ca se ambaleaza termic (peste 85 grade) iar suprafata de disipatie termica(radiator) este foarte mica sau in unele cazuri lipseste cu desavarsire ,iar la folosiri pe o perioada mai lunga( 6-7 ore continuu) i-si cam dau duhul.daca desfaceti placa o sa vedeti ca ,cablajul in zana lui este copt.

.............

am reincercat cu tot felul de track-uri , si , la fel : "no disc"

am sters lentila ,am modificat curentul prin lentila , din semireglabilul de pe unitatea optica , si nimic

cum as putea sa-l deblochez?

................

Sa fi tu sanatos,nu te mai chinui ca ai facut-o praf !

O mica zgarietura pe lentila si este fatala,deja ai stricat fascicolul laser daca nu l-ai facut matura.

pentru ca se ambaleaza termic (peste 85 grade) iar suprafata de disipatie termica(radiator) este foarte mica sau in unele cazuri lipseste cu desavarsire ,iar la folosiri pe o perioada mai lunga( 6-7 ore continuu) i-si cam dau duhul.daca desfaceti placa o sa vedeti ca ,cablajul in zana lui este copt.

dar a functionat cam o jumatate de ora.. :jytuiyucat priveste zgariatul , ma indoiesc , ca se poate zgaria cu vata, sau ma rog, nu intr-atata cat sa fie facuta prafidea este ca n-a mai functionat, fara ca macar sa ating lentila

sal!l-am dat drumul astazi , din nou (fara a face nimic altceva) si , FUNCTIONEAZA!deci , se pare, ca secventa de start (in cazul in care se pune un cd in format necunoscut pentru aparat) face ca procesorul sa se blocheze deblocarea (resetarea) , insa nu se face imediat , ci dupa o perioada de timp (5-10 ore)chestia asta mi-a spus-o un prieten , care se ocupa frecvent de astfel de aparatura (bineinteles ca nu mi-a venit sa cred)se pare insa ca este adevaratexplicatia amanuntita a acestui fenomen , ma depaseste...l-am miscat , si funct fara probleme

sal!l-am dat drumul astazi , din nou (fara a face nimic altceva) si , FUNCTIONEAZA!deci , se pare, ca secventa de start (in cazul in care se pune un cd in format necunoscut pentru aparat) face ca procesorul sa se blocheze deblocarea (resetarea) , insa nu se face imediat , ci dupa o perioada de timp (5-10 ore)chestia asta mi-a spus-o un prieten , care se ocupa frecvent de astfel de aparatura (bineinteles ca nu mi-a venit sa cred)se pare insa ca este adevaratexplicatia amanuntita a acestui fenomen , ma depaseste...l-am miscat , si funct fara probleme

Daca functioneaza doar la rece, te-ai scos: cel mai probabil un condensator SMD de cativa nanofarazi (sau zeci de nano) iti da aceasta manifestare, am patit-o de multe ori, dar e un chin sa-l gasesti, de cele mai multe ori am preferat sa schimb placa CD cu totul, cine are atata timp sa tot schimbe cate un condensator, apoi sa astepti sa se incalzeasca placa si sa vezi daca se mai manifesta defectul? Metoda cu suflat aer cald si apoi spray cu aer rece (cold spray sau freeze spray) nu prea functioneza aici, placa e prea mica si are disipare termica mare, nu prea poti sa incalzesti local doar o piesa, poti insa incerca metoda inversa: racesti toata placa, apoi in timp ce functioneaza cd-ul pui letconul pe rand pe fiecare condensator, pana il gasesti pe "bandit". Preferabil e sa pui letconul pe corpul condensatorului, nu pe terminale, e posibil ca atingerea varfului metalic a letconului pe terminal al condensatorului sa perturbe functionarea si atunci te pacaleste. E posibil sa fie si vreo componenta activa, dar cel mai des am intalnit faza cu condensatorul.Chestia cu procesorul care se blocheaza uit-o , fac service de multi ani si am pus de sute de ori (din greseala, viteza sau neatentie..) discuri MP3 pe aparate mai vechi (non-MP3) fara sa se blocheze nimic vreodata.

Salutare.Nu am auzit niciodata sa blochezi o cd player(fara mp3) cu un disc mp3 sau altceva.....nu cred ca se poate.Cat despre functionare intermitenta parerea mea e ca sunt lipituri proaste la mijloc care se manifesta aleator....Se poate incerca refacerea lipiturilor pe placa cd.

m-a mirat si pe mine acest aspect, de regula daca se pune un cd pe care nu-l poare citi ,arta pe display disc necunoscut sau eroare .

eu nu am experienta in depanarea unitati cd sau dvd ,asa ca se prea poate ca ce spuneti sa fie adevarati-am dat omului combina , in stare de functionare , si vad ca pana acum nu m-a sunat sa imi spuna ca ar fi ceva in neregulaceea ce am spus in legatura cu deblocarea am aflat si eu de la un amic care se ocupa cu chestii de-asteasincer , nu stiu ce a avut..