Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aplificator cu MOS-FET de 300W

csongore

Recommended Posts

Va prezint un amplificator cu multe avntaje,versiunea cu tranzistoare Bipolare o sa termin in curand.

De ce am ales?

- simetrie totala

- stabilitate termica buna

- curentul de mers de gol stabil

- protectia la scurt si supra sarcina selectiv si preciz

- TID foarte mic

Alimentare:+/-45-80V

Putere: functie de tensiune de alimentare si tranzistori folositi

Schema si cablaj si poza amplificatorului (inca lipsau niste rezistente :P)

Posted Image

Varianta cu 2 perechi de tranzistori

Posted Image

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Interesant, plouă cu amplifuri simetrice pe forum în ultimul timp.Arată bine, se vede că e muncit, aş avea numai cîteva întrebări:- cond de la intrare nu e prea mic la impedanţa de 51k?- tot la intrare, ca să realizeze filtru gama, rez de 2,7k trebuia montată între cond de intrare şi cea de 51k.- cond de 1nf nu e prea mare?- amplificarea nu e prea mare (x51)?- în loc de MJE340/350 în paralel, nu erau mai buni fraţii lor mai mari MJE15032/15033?- condensatorul de 10uF paralel pe superdiodă, la ce tensiune e şi mi se pare exagerat, 100nF era suficient şi mai rapid.- la ce curent acţionează limitările?- filtrul dintre ieşire şi masă e suplinit cu cele între ieşire şi alimentări?Şi o mică sugestie: evită să pui condensatorii electrolitici lîngă trz care se pot încinge în funcţionare, lasă-le spaţiu să se ventileze.Felicitări ptr realizare!

Interesant, plouă cu amplifuri simetrice pe forum în ultimul timp.Arată bine, se vede că e muncit, aş avea numai cîteva întrebări:- cond de la intrare nu e prea mic la impedanţa de 51k?- tot la intrare, ca să realizeze filtru gama, rez de 2,7k trebuia montată între cond de intrare şi cea de 51k.- cond de 1nf nu e prea mare?- amplificarea nu e prea mare (x51)?- în loc de MJE340/350 în paralel, nu erau mai buni fraţii lor mai mari MJE15032/15033?- condensatorul de 10uF paralel pe superdiodă, la ce tensiune e şi mi se pare exagerat, 100nF era suficient şi mai rapid.- la ce curent acţionează limitările?- filtrul dintre ieşire şi masă e suplinit cu cele între ieşire şi alimentări?Şi o mică sugestie: evită să pui condensatorii electrolitici lîngă trz care se pot încinge în funcţionare, lasă-le spaţiu să se ventileze.Felicitări ptr realizare!

Multumesc pentru sugestile constructive Zal!!-la intrare o sa pun 1uF nepol.-rezistenta de reactie o sa pun la 27K-condensatorul de la intrarea dif. o sa modific la 470p-nu se incalzesc prea tare mje-urile max,40C la +/-70V-la iesire sunt numai filtrele spre + si -(bobona vine pe o bucatica de cablaj langa mufa de iesire)- limitarea e reglat la marginea SOA la +/-70V 2.5-3A (putin peste sa ramana curent pentru sarcina inductiva)

E mic şi 1uF, minim 4,7uF.De ce să schimbi rez de 51k de pe intrarea inversoare? Ar apare impedanţe diferite pe intrări, în mod normal se modifică rez serie cu condensatorul dinspre masă, cea de 1k, majoritatea amplifurilor au o amplificare în jur de x30, deci o rez de 1,5...1,8k ar fi perfectă.Mai e o chestie, că eu sînt obsedat cu stabilitatea: nu văd condensatori între b-c la trz piloţi, ajută mult atunci cînd se prind posturi de radio. Eu ştiu... :rade:

E mic şi 1uF, minim 4,7uF.De ce să schimbi rez de 51k de pe intrarea inversoare? Ar apare impedanţe diferite pe intrări, în mod normal se modifică rez serie cu condensatorul dinspre masă, cea de 1k, majoritatea amplifurilor au o amplificare în jur de x30, deci o rez de 1,5...1,8k ar fi perfectă.Mai e o chestie, că eu sînt obsedat cu stabilitatea: nu văd condensatori între b-c la trz piloţi, ajută mult atunci cînd se prind posturi de radio. Eu ştiu... :rade:

Da asa e am uitat de condensatoarele BC :sparge: un 47p ca valoare ar fi rezonabil?Am avut semnal curat intre 10Hz-35Khz dar e mai bine sa fie acolo!!Primul model cu doua perechi am pus intr-o cutie si merge dar am o mica problema. Cand dau semnal pt un canal merge fain daca pun si celalalt Jack in canalul celalalt apare ceva parazit de 50Hz -e facut ground lift dar nu afecteazaInainte de modulele de amplif. am un defazorul dar folosesc cu -legat cu Gnd pentru intrare nesimetrica.Astep o idee de la tine ce poate sa fie?Schema defazor:http://users.otenet.gr/~athsam/bridge_converter.htm

felicitari :aplauze un sfat NU LUA IN CONSIDERARE CIRCOLELILE CARE VOR URMAzal nu circoreste ,sunt numai parerile lui,amplificatorul tau este bunLA MAI MARE :da

Da, exact, eu n-am nici un interes comercial ca alţii.

-------------------------------------------------------

Referitor la cond b-c la trz prefinali, merge şi cu 47pF, eu pun mai mare din principiu (între minim 100 şi 220pF maxim, ceramici la minim 250V, de preferat cei albaştri din surse tv, la 1-2kV), nu ştii ce model de trz pui altă dată acolo şi prinzi Radio Vacanţa. :rade:

Cu brumul acela e o problemă de mase în carcasă.

Defazoare n-am folosit niciodată, nu pun amplifuri în punte, e o improvizaţie, uneori periculoasă ptr amplif.

Aş putea face pariu că varianta cu trz finali bipolari va suna mai bine faţă de asta cu moşi industriali.

-------------------------------------------------------

Ca o sugestie, în cazul în care vrei un preu corector de tonuri, ca să renunţi la un montaj în plus, care mai bagă şi zgomot, poţi adapta o corecţie în bucla de amplificare, ca aici: http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=205&t=65321

:aplauze :aplauze :aplauze Pacat de munca depusa .... trebuie neaparat inlocuite MOS FETurile finale cu bipolare , prin ajustarea superdiodei ar merge folosit cablajul asa cum este , dar finalii sa fie Darlington NPN + PNP .....solutia lui ZAL cu corectorul de ton este super OKAuditii placute si succes in constructii de calitate !

Amplificatorul poate fi imbunatatit astfel:1.Se introduce un etaj de separare -repetor-in fata mos-feturilor-se reduce efectul capacitatii de intrare.2.Se introduce un grup de filtraj,dioda serie cu 22ohm,decuplat la masa cu 100uf si 0,1 uf la masa.3.Se introduce un etaj cascod in locul celui cu 2xmj..,neutrodinat cu 22-33pf;se conecteaza si o rezistenta de cca.100kohm din colector la masa.4.Se sunteaza diodele zenner de 22v cu 10uf si0,1uf.5.Se coreleaza grupul RC de la intrare cu impedanta sursei.

Cablajele sunt gata pentru versiunea BJT

Modificari facute:

- 3perechi 2SC5200/2SA1943 +MJE15033/15032

- etajul pilot MJE340/350 inlocuit cu: 2SA1837/2SC4793+Condensator BC 121p

- Condensator intrare 4.7u nepol.

Pozele cu cablaj gol pentru ca am facut si o pereche de Quad405 pt.un prieten :jytuiyu

Posted Image

• 1 year later...
Guest TL-55-CDI

faci si pentru vanzare asa ceva?????ma intereseaza un modul din acela eventual daca il poti face si cu filtru de bass incorporat.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines