Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Restartare PIC18F452

Mar

Recommended Posts

• Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu mi-ai spus daca ai testat functionarea fara masurarea tensiunii redresate.Poti face asta foarte simplu deconectand rezistenta serie prin care faci masurarea tensiunii. Daca si asa apar probleme la comutarea tensiunii de alimentare ar fi cazul sa folosesti in program WDT pecare sa-l resetezi periodic.Daca vrei sa masori totusi tensiunea redresata nu poti aplica solutia cu optocuplor, cum s-a spus si mai sus.Si inca ceva ... din cate stiu , tensiunea la intrarea unui stabilizator 7805 ar trebui sa fie mai mare de 8V.

Am deconectat pinul de testare a tensiunii redresate si l-am conectat la masa.Am schimbat pic-ul si se restarteaza mai rar.Am obsevat ca restartarea sau blocarea pic-ului apare cind bag sau scot stecherul alimentatorului in priza (butonul retelei este pe on). Deci este clar ca problemele ape din cauza zgomotelor de comutare. Tensiunea de alimentare la 7805 este de 7.8V cind bateriile sunt neincarcate.

• 5 months later...

Si eu patesc la fel.Am un montaj cu uC (atmega 168).Pentru partea de prezenta tensiune retea 220V folosesc un incarcatorde la telefoanele mobile ce alimenteaza un optocuplor.Problema apare cand introduc acest senzor in priza (uneori se blocheaza uC-ul).