Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Jucarii chinezesti

Guest spanac

Recommended Posts

Are cineva ideie ce baga chinezii in montajele lor de amplificare de se aud atat de tare ? Am fost ieri in vizita prin Metro si am gasit cateva exemple de jucarii "de craciun" care guitzau in disperare folosind doar doua bacterii de 1.5V.A desfacut cineva vreuna si s-a uitat in interior ?

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Guest vdrapaca

Are cineva ideie ce baga chinezii in montajele lor de amplificare de se aud atat de tare ? Am fost ieri in vizita prin Metro si am gasit cateva exemple de jucarii "de craciun" care guitzau in disperare folosind doar doua bacterii de 1.5V.A desfacut cineva vreuna si s-a uitat in interior ?

Am desfacut eu vreo 2 astfel de jucarii: o gasca si un ursulet. La ursulet nu am fost prea norocos: Montajelul era o pastila neagra cu 6 metalizari: La doua metalizari erau lipite firele care duceau la un difuzor piezoceramic, la alte metalizari se duceau firele de la baterii, 1 metalizare si masa la 2 Led-uri puse in paralel si alta metalizare si masa la un minicomutator.Circuitul gastei era un pic mai elaborat: are o galma mult mai mare si un tranzistor aplificator traductorul de sunet este un difuzor cu membrana de plastic. Chestia e ca difuzorul are randament bun intr-o gama foarte ingusta de frecvente (1kHz ... 6KHz). Pus la un radioreceptor obisnuit se aude jalnic... Despre difuzorul piezo nu are sens sa vb de banda larga...Vazut pe osciloscop, semnalul aplicat atat difuzorului cat si elementului piezo pare a fi un tren de impulsuri dreptunghiulare cu frecventa de vreo 120KHz, ceea ce ma face sa cred ca in galmele respective se afla integrate niste amplificatoare audio in clasa D. Luni voi reveni cu niste poze la cele 2 circuite. :freaza:
Guest vdrapaca

Deci un soi de DAC PWM. Dar ce trimite spre speaker de se aude asa tare ? Care e maximul in tensiune al semnalului dreptunghiular ?

La gasca, care se alimenteaza de la 3 baterii AA, tensiunea pe difuzor este de 4.2Vvv.La ursulet, care se alimenteaza de la 2 baterii AG13, este de ... 6Vvv (nu prea stiu cum reuseste, dar galma ursuletului produce si dublare de tensiune).

Am desfacut si eu, din curiozitate, sirena de la bicicleta lui fiu-miu ca tipa prea tare pentru 3v si inauntru am gasit o sursa DC-DC ridicatoare pana pe la 100v (la 100v era C-ul de filtraj). Sirena este 100% china si a costat vreo 5-10 lei.

Salut, imi vine greu sa cred ca vand astia produse pentru copii care genereaza 100v. Ai incercat cumva sa masori tensiunea ?