Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplif cu irf530/9530

Recommended Posts

Bomba de amplif Imi trebuie ceva relativ simplu si bun ca sa scot niste zdranganeli din colectia mea de irf530/9530. Singura restrictie e cablajul care trebuie sa fie de max 55X65mm. Avand in vedere ca o sa il folosesc pe niste prastii de sateliti iau in considerare modificarile care aduc performante bune fara complexitate prea mare. Filtrajul nu il tin pe placa, doar niste cond. de decuplare sa nu o ia razna ampliful. Protectia la sc. o las in seama sigurantelor. Alimentarea la +-25V ca de atata am traful. As urca-o pana in max 30V daca fac rost de alt traf sau mai bobinez spire. Simularile imi arata 0.006% la 1kHz si 0.1% la 40Khz. Deci..propuneri? e ceva in neregula?

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Simularile imi arata 0.006% la 1kHz si 0.1% la 40Khz.

ai uitat sa specifici la ce putere e asta..ca daca e la 10W nu ai facut nimic...si.. mai bine ai simula cu tot cu condensatori de filtraj (sa le pui si o rez foarte mica in serie,ca sa fie mai "reali"), si ceva rezistemnte in serie cu alimentarea,ca sa simulezi caderile mici, dar oricum de tensiune.. dece ai scos dioda de pe V25 ??? :smt102c7, c9 si c14-15 sunt in paralel, asa ca nu mai pune unu dintre ei..sau pui unu de valoare dublasi..da...se asteapta lumea cand vii cu un amplificator nou, mai ales care l-ai facut tu, sa il fii facut si practic, pt ca teoria e teorie, dar practica te omoara...

chiar inainte de saturatie e putereaAm incercat simularea cu rezistente de 0.8 pe alimentare si 0.8 pe iesire inainte de sarcina si mare diferenta nu e. Filtrajul de pe placa l-am lasat tot acelasi.C7 si C9 au o rezistenta intre ei ca sa filtreze etajul de intrare separat de cel de iesire. Ceilalti 2 la fel.Dioda am luat-o ca m-am gandit sa pun in loc de c25 2 C polarizati cu minusul legat impreuna ca sa fac unul nepol. Mai pun in paralel cu ei si un condensator de 1u nepol.Ma gandeam ca atunci nu mai e nevoie de dioda.Ma gandeam sa postez schema in caz ca vede cineva o greseala care imi scapa, sa nu ma muncesc degeaba. :toimonster: