Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema balast xenon

efti

Recommended Posts

• Replies 26
  • Created
  • Last Reply

Am incercat sa-mi fac,dar esi de n'spe mai ieftibn daca-l iei cu totul de la chinez.Sch cuprinde un IC care controleaza sii da fazele un mosfet care are un traf de sarcina...si asta-i montaj fara partea de aprindere.Numai IC-ul e 14$,lampi 8$ si mai trebuie multe altele;pe ebay gasesti kit 2balasturi+2lampi+accesorii de la 30$.Dar daca vrei sa ai unul facut de tine,tapin,o sa caut .doc/.sch .ICul e UCC(NS).

• 2 weeks later...

cum as putea sa modific un balast de 35w sa dea lumina mai puternica ,il pot modifica sa dea 55w?il alimentez dintr-o sursa pc de 400w 12v cu 13a

1.Practic nu poti.2.55W?e buna gluma.3.Degeaba.Curent i-si ia el cat are nevoie.

efti,am spus ca nu poti deoarece balastul contine un transformator care e dimensionat sa debiteze n A;cresterea puterii se face prin supravoltare si se pune urmatoarea intrebare: ce se intampla daca folosesti un bec de 12V la 20V?Meerge!(dar cat?)

• 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines