Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

PIONEER SX-777

Recommended Posts

Am primit de cateva zile de la un prieten un amplituner PIONEER SX-777, care e cam varza. Consider ca nu prea meritasa scot tot din el si sa-i montez ceva home-made. As vrea sa-l repar. La o prima vedere de ansamblu (fara sa fac nici o masuratoare)am tras urmatoarele concluzii: - pe panoul frontal nu lucreaza nimic (e mort) - etajul final e puscat (ceea ce n-ar fi o problema mare sa-l repar) - exista pe placa un condensator puscat si 2 rezistente facute scrum (cele incercuite in poza de mai jos).Va rog mult daca poate cineva sa-mi dea schema la acest amplituner. Pe GOOGLE am tot incercat dar fara nici un rezultat.Multumesc mult celor care vor sa ma ajute

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Rez alea alimentează probabil preul de doză magnetică (întrare pick-up), dacă cineva a băgat semnal de linie acolo, sigur e varză preul şi probabil stabilizatoarele care alimentează şi partea de comandă, corecţii, etc. Începe depanarea dinspre sursele de tensiune, dezlipind colectoarele la trz finali înainte.

Încearcă cu fratele lui mai mic, SX-757: http://elektrotanya.com/pioneer_sx757.pdf/download.html

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines