Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

De unde provide acest modul?

radhoo

Recommended Posts

Am modulul din pozele atasate, pot sa-i fac un driver, dar as vrea parametrii de fabrica, cu alte cuvinte sa ii fac driverul care i se potriveste. Orice informatie ( in ce aparat a fost folosit, etc) e binevenita.pe placa sunt urmatoarele texte:11/18/86AHV-EG-1-60NM128800-02pe spate:TD-194V-OPCA 1044 REV Gmultumesc.

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ma pun sa-i fac un driver simplu, nu are sens sa mai pierd vremea cautand ce a fost, pentru ca e un modul destul de simplu.

E un multiplicator bialternanta cu 20 de nivele, probabil va furniza o tensiune destul de inalta, dar judecand dupa dimensiunile placii nu cred ca va da mai mult decat generatorul meu marx (viewtopic.php?f=14&t=55892&p=505788#p505788).

Condensatorii sunt de 2nF/7.5KV (30 condensatori...) Diodele sunt GEA16 EDI 8631 dar nu am gasit datasheetul lor (help!) si interesant, au fost adaugate niste rezistente de 100Ohm intre cele doua brate alte multiplicatorului. Am atasat si o schema.

Primarul celor doua flybackuri are 15 spire, CuEm 0.3 sau 0.4 mm.

Interesant ca s-au folosit si 3 diode supresoare P6KE30C (http://en.wikipedia.org/wiki/Transient_ ... sion_diode)

Voi testa multiplicatorul lasandu-l sa faca arcuri in aer. Pentur a nu distruge diodele voi adauga o rezistenta.