Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Soba si termopanele!!!


Postări Recomandate

In concluzie, tot la tubul meu ati ajuns. Tubul vine de afara, de la o pozitie joasa, este izolat termic, si se duce sub canusar. Atentie ca in interiorul tubului apare condens. Cu o simpla gaura, fara tub, se simte aerul rece iar pe la -25grC ... Nu e necesar niciun ventilator. Sau cine vrea ventilator, solutia e sa-l puna sus pe cosul de fum a.i. sa TRAGA. Bafta la toti!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

E foarte clar, cosul de fum trage aerul din soba care vine din camera. Daca ai inchis ermetic camera cu tremopane e clar ca la un moment dat acesta nu mai are ce trage ca s-a creat un vacum. Fumul e dus afara de circuitul de aer din camera la vf cosului. Este necesar oligatoriu instalat un tub, cu diametrul identic cu cel al cosului, care sa asigure circuitul de aer de afara pana sub cenusar. Daca tubul se aduce pana sub cenusar nu se simte aerul rece de afara ce vine pe acest tub. Tubul asta poate avea un shubar ptr reglajul debitului de aer

Eu am o centrala pe lemn, Viadrus de 46 kw, cu tiraj natural, unde este instalata totul se inchide asa cum zici "ermetic" si merge fara nici o problema si nu trebuie nici un tub.Curata-ti bine cosul de fum, poate a cazut ceva pe acolo! Nu-ti trage nici un tub prin casa, ca esti rasul curcilor. :rade:
Link spre comentariu

Eu am o centrala pe lemn, Viadrus de 46 kw, cu tiraj natural, unde este instalata totul se inchide asa cum zici "ermetic" si merge fara nici o problema si nu trebuie nici un tub.

D-le molioa, sunteti sigur ca acolo unde aveti centrala e inchis ermetic? Nu prea cred !

Cum se realizeaza tirajul natural in cazul dvs ? Aerul cald care iese pe cos trebuie inlocuit cu altul proaspat de undeva, altfel focul ar tinde sa se stinga.

Link spre comentariu

E foarte clar, cosul de fum trage aerul din soba care vine din camera. Daca ai inchis ermetic camera cu tremopane e clar ca la un moment dat acesta nu mai are ce trage ca s-a creat un vacum. Fumul e dus afara de circuitul de aer din camera la vf cosului. Este necesar oligatoriu instalat un tub, cu diametrul identic cu cel al cosului, care sa asigure circuitul de aer de afara pana sub cenusar. Daca tubul se aduce pana sub cenusar nu se simte aerul rece de afara ce vine pe acest tub. Tubul asta poate avea un shubar ptr reglajul debitului de aer

Eu am o centrala pe lemn, Viadrus de 46 kw, cu tiraj natural, unde este instalata totul se inchide asa cum zici "ermetic" si merge fara nici o problema si nu trebuie nici un tub.Curata-ti bine cosul de fum, poate a cazut ceva pe acolo! Nu-ti trage nici un tub prin casa, ca esti rasul curcilor. :rade:
Alta era discutia, nu despre vreo soba de-a mea ca ale mele toate merg desi una se afla chiar intr-o incapere mica cu geamuri si usa termopan care chiar inchid ermetic, iar tubul lucreaza. Inca n-a ras nicio curca de tubul meu, pentru ca toate curcile au priceput rolul tubului. Poate curcile de pe la voi nu reusesc sa inteleaga, dar pana la urma si ele vor intelege :da . Daca nu inteleg, trebuie taiate!
Link spre comentariu

In concluzie, tot la tubul meu ati ajuns. Tubul vine de afara, de la o pozitie joasa, este izolat termic, si se duce sub canusar. Atentie ca in interiorul tubului apare condens. Cu o simpla gaura, fara tub, se simte aerul rece iar pe la -25grC ... Nu e necesar niciun ventilator. Sau cine vrea ventilator, solutia e sa-l puna sus pe cosul de fum a.i. sa TRAGA. Bafta la toti!

Nuuu. Tubul de care ziceam e exterior, adica pentru camera ingropata la 3m in pamint a lui Gabriel. Tubul e prin pamintul din exteriorul camerei pina la suprafata. In camera se vede pe perete doar o masca din aia cum se pune la ventilatoare sau airisiri. Asta e oricum cea mai dificila solutie, cind nu ai alta posibilitate.O camera ingropata, gen bunker, daca are usa cu garnituri de cauciuc e incredibil de etansa. O priza de aer e foarte importanta. (eventual citeste topicul)
Link spre comentariu

In concluzie, tot la tubul meu ati ajuns. Tubul vine de afara, de la o pozitie joasa, este izolat termic, si se duce sub canusar. Atentie ca in interiorul tubului apare condens. Cu o simpla gaura, fara tub, se simte aerul rece iar pe la -25grC ... Nu e necesar niciun ventilator. Sau cine vrea ventilator, solutia e sa-l puna sus pe cosul de fum a.i. sa TRAGA. Bafta la toti!

Nuuu. Tubul de care ziceam e exterior, adica pentru camera ingropata la 3m in pamint a lui Gabriel. Tubul e prin pamintul din exteriorul camerei pina la suprafata. In camera se vede pe perete doar o masca din aia cum se pune la ventilatoare sau airisiri. Asta e oricum cea mai dificila solutie, cind nu ai alta posibilitate.O camera ingropata, gen bunker, daca are usa cu garnituri de cauciuc e incredibil de etansa. O priza de aer e foarte importanta. (eventual citeste topicul)
Am inteles dar tot acelasi lucru face ca si tubul meu. Asigura circuitul de aer: de afara>camera care o presupunem etansa datorita termopanelor>varful cosului de fum. Circuitul de aer este transportatorul particulelor de fum si a gazelor de ardere.
Link spre comentariu

Problema necesarului de aer care asigura arderea corecta trebuie sa tina cont de mai multi factori: -temperatura gazelor evacuate;-temperatura gazului(aerului din incapere...camera de test sa zicem);-temperatura exterioara;-inaltimea(s-au adancimea fata de nivelul solului) a sursei consumatoare de oxigen;-diferenta de nivel dintre inaltimea cosului si admisia de aer a consumatorului.Nu uitati de accidentele mortale:fantani,beciuri,locuinte.Pentru fiecare exista o solutie in functie de nivel...punctul zero.

Link spre comentariu

Problema necesarului de aer care asigura arderea corecta trebuie sa tina cont de mai multi factori: -temperatura gazelor evacuate;-temperatura gazului(aerului din incapere...camera de test sa zicem);-temperatura exterioara;-inaltimea(s-au adancimea fata de nivelul solului) a sursei consumatoare de oxigen;-diferenta de nivel dintre inaltimea cosului si admisia de aer a consumatorului.Nu uitati de accidentele mortale:fantani,beciuri,locuinte.Pentru fiecare exista o solutie in functie de nivel...punctul zero.

:rade: Daca faceau asa, bunicii nostri, sobele...le trebuia macar un inginer la 10 case. Ma cum va place voua sa bateti apa in piua! Ca la babele alea cu drobul de sare din poveste. Aveti mintea odihnita. Va invidiez.
Link spre comentariu

Eu nu o sa fac ca altii dar,adu-ti/aduceti-va aminte de misiunile de salvare din fantani si subteran....este nevoie de o pompa de aer/oxigen.Am trait destul la tara,am trait/traiesc si la oras cu usi de pfl si geamuri de lemn scorogit,am trecut si la termopane dar la acestea din urma intradevar trebuie asigurata o aerisire corespunzatoare.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări