Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
doru3160

Ce aparate de radio, produse dupa `90, detineti ?

Recommended Posts

Un radio DAB destul de bun este si Lenco PDR 19BK :

81crv43AJGL._SL1500_.jpg

81dlD1dW1GL._SL1500_.jpg

Un videoclip cu aparatul in acelasi loc ca ieri:

receptia DAB este destul de stabila si la 70Km de antenele din zona Herastrau.

Voi mai incerca si alte aparate DAB...

Edited by Cristian74

La 08.10.2019 la 14:42, Szabolcs Zoltan a spus:

Am dat si eu peste acest aparat TEC S811 RR. Functioneaza impecabil. 

Primul TV color ce si l-au cumparat ai mei in 1991 se numea tot TEC. la vremea respectiva erau mai multe produse electronice marca TEC sensibil mai bune decat chinezariile vremii. Totusi, n-am stiut niciodata ce-i cu aceasta firma TEC, din ce tara provine, daca-i o firma de tip brand sau doar un un piratzel mai rasarit al epocii. Voi stiti mai multe despre TEC?

Un radio din colectie scos la aer, Grundig Satellit 500 si iata o minunatie de receptie la DX pe FM 100.4MHz (Kossuth Radio) din tara vecina HU... La cca 700Km doar cu antena telescopica a aparatului...

sat500csl.jpg

Detalii tehnice:

Country:  Germany
Manufacturer / Brand:  Grundig (Radio-Vertrieb, RVF, Radiowerke)
alternative name

Grundig Portugal || Grundig USA / Lextronix
Year: 1989–1991 Category: Broadcast Receiver - or past WW2 Tuner
Semiconductors (the count is only for transistors) Semiconductors present.
Main principle Superhet, double/triple conversion; ZF/IF 10700/450 kHz
Wave bands Broadcast, Long Wave, more than 2 x SW plus FM or UHF.
Details  
Power type and voltage Line / Batteries (any type)
Loudspeaker Permanent Magnet Dynamic (PDyn) Loudspeaker (moving coil) / Ø 10 cm = 3.9 inch
Power out  
from Radiomuseum.org Model: Satellit 500 [International, Professional] - Grundig Radio-Vertrieb, RVF,
Material Modern plastics (no Bakelite or Catalin)
Shape Portable set > 8 inch (also usable without mains)
Dimensions (WHD) 304 x 178 x 66 mm / 12 x 7 x 2.6 inch
Notes

Synchrondemodulator, ROM-Tabelle zur Senderspeicherung.

KW-Bereich

FM MAPS:

FM maps.png

Edited by Cristian74

Salutare!

Mai jos sunt imagini cu radioul Grundig Music Boy 175 fabricat pe la inceput de ani 90. Nu-i el vreun Satellit ca cel din postarea de mai sus, insa receptia este excelenta pe toate benzile. FM-ul e stabil, nu trebuie sa extind antena ori sa fac acrobatii cu ea din cauza multipath-ului. Pe scurte, cu ea extinsa, langa geam si de la etajul 8 posturile sunt garla. La fel si pe medii seara, iar pe lungi intra si acolo cateva, inclusiv clasica "antena a satelor" pe 153 kHz.... dar si postul polonez si ceva francezi presupun.

Difuzorul e de 10 cm, si 1.5 W  un "no name" de malaezia - se aude destul de puternic si "cald" sa folosesc un termen total subiectiv. Spre deosebire de un ITT Golf 320 cam din aceeasi categorie, acesta mai are si o ramasita de note joase, iar mediile inalte (fix frecventele aceelea de pe langa 8 kHz pentru care urechea e foarte sensibila) nu zgarie creierul.

Lam achizitionat functional, la pachet cu altul din curiozitate. Odata inspectat- nimic defect, cateva zgarieturi ici-colo, insa dupa aproapte 30 de ani nu ma plang.

Sa imi fac damblaua tot i-am schimbat toti electroliticii, pe filtrarea de retea i-am pus cred 14 700 de micro iar pe audio la iesire un 2200 fata de amaratul de 470 de il avea.

I-am lipit si un LED verde pe scala ce se aprinde cu tensiunea de tuning scoasa din integratul de FI... se misca odata cu acul de scala si se aprinde pe post. Efectul e frumos pentru ochii mei.

Per total un radio bun, cu toate ca-i deja din era distrugerii calitatii cu scopul profiturilor rapide. Estetica in schimb nu ma prea da pe spate. NU sunt fan a mai nici unui radio din anii 80-90-00. Si cam atat, o sa stea sa stranga praful, nu-i un radio de ascultat zi de zi pentru mine.

ExLIecb.jpg

kSOLvjR.jpg

rTiOcxT.jpg

ww8QTjp.jpg

cxxIprB.jpg

La 19.10.2019 la 22:37, Ouletz a spus:

Primul TV color ce si l-au cumparat ai mei in 1991 se numea tot TEC. la vremea respectiva erau mai multe produse electronice marca TEC sensibil mai bune decat chinezariile vremii. Totusi, n-am stiut niciodata ce-i cu aceasta firma TEC, din ce tara provine, daca-i o firma de tip brand sau doar un un piratzel mai rasarit al epocii. Voi stiti mai multe despre TEC?

Am un video recoder TEC cumparat in 1991, made in Japan. Este o alta marca, a nu se confunda cu TEAC.