Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate de radio, produse dupa `90, detineti ?


Postări Recomandate

Sony XDR C706 DBP:

6Y4wgre.jpg

wkR6spe.jpg

3oWuUCz.jpg

2jTqM7B.jpg

lX8KasU.jpg

Videoclip cu Radio Eveniment (Valcea pe 96,9Mhz) la DX :):

 

Frequency range
Band Frequency Channel step
DAB (Band-III) 174.928 MHz - 239.200 MHz
FM 87.5 MHz - 108 MHz
0.05 MHz DAB (Band-III) frequency table (MHz)
Speaker: Approx. 6.6 cm dia. 4 Ω
Power output: 0.4 W (at 10 % harmonic distortion)
Power requirements: 230 V AC, 50 Hz
Dimensions: Approx. 192.5 mm × 92.6 mm × 87.7 mm (w/h/d) incl. projecting parts and controls
Mass: Approx. 455 g
 

 

 

Editat de Cristian74
Link spre comentariu
21 minutes ago, RST said:

 

60Km e putin... Nu vreau sa se inteleaga gresit, dau ca exemplu posturile bulgaresti care se prind din casa, fara antena exterioara. De exemplu Radio Shumen e la o distanta masurata pe Google Maps, de 240Km (fata de locul unde receptionez eu). Mai sunt si altele care nu stiu cum se numesc..n-am stat sa ascult. Unul se numeste Horizont sigur. 

Au relee puternice la garanita ...se prinde pana in Franta

Am receptionat si Radio Vacanta pe 100,1 Mhz (CT) pe vremea cand aveam antena Yagi montata...

Dar aici in Pitesti toti intreaba de Valcea 1 (88,6Mhz), R. Accent (96,2MHz) si R. Eveniment (96,9Mhz), nu sunt receptionate de aparatele obisnuite.

Editat de Cristian74
Link spre comentariu
9 minutes ago, RST said:

Probabil, asta nu stiu. Dar chiar si asa, fata de Ruse (cel mai apropiat oras in linie dreapta, eu stau in partea de nord a judetului Buzau) sunt 193Km. Se prind bine si cele de pe Costila, dar si Galati, Tulcea, Bucuresti, precum si cateva din partea opusa, Targu Mures, Miercurea Ciuc si Bacau. Cand o sa fie timp, postez un video.  Plus Micul Samaritean pe 107.7Mhz din Cahul (Rep Moldova) si un post ucrainian pe 105.8, destul de slab. 

Ar fi interesant videoclipul.

In Pitesti nu se prind fara antena, pentru ca asa cum ii este numele este un oras pitit intre dealuri inalte. Este si un banc cu diferenta intre Pitesti si Bucuresti?

Editat de Cristian74
Link spre comentariu

Incep cu aparatele Grundig, m-am plictisit de Sony...:95

 

Gata direct din Capitala semnal bun 1,2 pe S-metru, Bucuresti FM pe 98,3Mhz receptie DX in Pitesti pe culoarul raului Arges, wow! :

poate am sanse si cu DAB-ul la sporadic...

Receptia este facuta fara amplificator sau antena Yagi deci vorbesc de semnal nativ. Grundigul Satelitte 700 face totul, exceptional aparat...

Editat de Cristian74
Link spre comentariu

Nu tin minte sa fi vazut pe aici postate radiouri Italiene. Prin 2009 am cumparat in Italia acest mini radio AUDIOLA RTB 2038 . Este fabricat in Italia la fabrica MAJESTIC spa din Crema , provincia Cremona. Intersant conceput , ieftin , cred ca undeva la 15 Euro am dat pe el atunci , destul de fiabil adica nu a avut probleme pana acuma , performant pentru dimensiunile lui , sensibil , noaptea prine o gramada de posturi chiar si pe scurte . Cand voi avea timp voi face un filmulet mai pe inserat si voi folosi si o antena de ajutor.

 

Compact, comutator de game cu opt pozitii din care sase sunt extensie US :

 

TOFOHm5.jpg

 

Intersant cum sunt grupate transformatoarele FI :

 

xDP9qFA.jpg

 

Comparatie dimensiuni :

 

JO036Cd.jpg

 

zWb07A9.jpg

 

Probe facute azi in casa , nci nu ma asteptam la cine stie ce rezultate :

 

 

 

Link spre comentariu
6 hours ago, vranceanu said:

Nu tin minte sa fi vazut pe aici postate radiouri Italiene. Prin 2009 am cumparat in Italia acest mini radio AUDIOLA RTB 2038 . Este fabricat in Italia la fabrica MAJESTIC spa din Crema , provincia Cremona. Intersant conceput , ieftin , cred ca undeva la 15 Euro am dat pe el atunci , destul de fiabil adica nu a avut probleme pana acuma , performant pentru dimensiunile lui , sensibil , noaptea prine o gramada de posturi chiar si pe scurte . Cand voi avea timp voi face un filmulet mai pe inserat si voi folosi si o antena de ajutor.

Probe facute azi in casa , nci nu ma asteptam la cine stie ce rezultate :

 

Am gasit prin colectie un aparat aproape identic cu Audiola avand o sensibilitate ca un micut Sony , marca este GEEPAS GR 6814, are 9 benzi si este intr-adevar exceptional pe unde scurte:

Poze de prezentare cu toseca de piele:

pUK9jjy.jpg

pj88iqI.jpg

LSwU6Sz.jpg

jrE0X3u.jpg

Videoclip:

Descrierea aparatului este de pe site lor:

Geepas Luxurious 9 Band Radio, Super – thin design, elegant and beautiful. With FM / MW / SW 1-7, 9 band reception. Use import excellent IC, high sensitivity. Excellent speaker, fine sound. Use two AA 1.5V batteries, external earphone. The dismounts buckle is convenient to carry the radio.

http://geepaspvt.com/product_details6841.html?productid=DG9&ptype=I&msf=3

Link spre comentariu

Radio Sony ICF M750L

GqTwCRg.jpg

9VKR0YM.jpg

IFXK3vI.jpg

Videoclip :

 

 

Country:  Japan
Manufacturer / Brand:  Sony Corporation; Tokyo
Year: 1985 ?? Category: Broadcast Receiver - or past WW2 Tuner
Semiconductors (the count is only for transistors) 20: 2SK160 2SC3624 2SC3576 DTC144 2SK238 2SA1162 2SB624 2SC2001 2SC1623 2SC2223 CXA1019M LA5003 BA10393 S-81230 µPD1724 S-8052
Main principle PLL, Phase-locked loop; ZF/IF 450/10700 kHz
Wave bands Broadcast, Long Wave and FM or UHF.
Details  
Power type and voltage Line / Batteries (any type) / 220-230 or 240 / R6: 4 × 1,5 Volt
Loudspeaker Permanent Magnet Dynamic (PDyn) Loudspeaker (moving coil) / Ø 9.2 cm = 3.6 inch
Power out 0.4 W (unknown quality)
from Radiomuseum.org Model: 3 Bands PLL Synthesized Receiver ICF-M750L - Sony Corporation; Tokyo
Material Modern plastics (no Bakelite or Catalin)
Shape Portable set > 8 inch (also usable without mains)
Dimensions (WHD) 240 x 115 x 60 mm / 9.4 x 4.5 x 2.4 inch
Notes

Frequency ranges:

  • FM 87.5 -108 MHz in 0.05 MHz scan steps
  • MW 531 - 1602 kHz in 9 kHz scan steps /
    MW 530 - 1610 kHz in 10 kHz scan steps
  • LW 153 - 279 kHz in 9 kHz scan steps

The MW tunig interval is preset, but can be changed. It's 10 kHz for North America and 9 kHz for other countries.

Power requirements for AEP / UK model: 50 Hz, 240 VAC (UK model) or 50 Hz, 220 - 230 VAC (other countries).

Semiconductors listed once per type.

See also Sony ICF-M750S with Short Wave instead of the LW band.

Net weight (2.2 lb = 1 kg) 0.870 kg / 1 lb 14.7 oz (1.916 lb)
   
 
 
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări