Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Caldura si a.c.m. in regim DIY.


Postări Recomandate

salut revin , imi cer scuze am cautat carea promisa mai sus dar nu am gasito , totusi am facut un desen (scuzati calitatea ) in care vam desenat un generator de aburi asemanator cu cel al lui Traian Vuia, principiul e simplu focul e plasat in mijocul celui mai mic cilindru si iese prin cel mai mare e acelasi pricipiu ca fumurile in soba ,iar cilindrii respectivi sunt infasuratzi in tzeava transferul este destul de mare aerul care iese are aproape aceeasi temperatura cu a agentului termic de pe tur .

toate cele bune si spor la treaba

 

incercati adresa asta: http://www.bar.acad.ro/tvuia/gen/gen54.html

 

sau aici: http://www.bar.acad.ro/tvuia/gen/gen1.html

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

salut revin , imi cer scuze am cautat carea promisa mai sus dar nu am gasito , totusi am facut un desen (scuzati calitatea ) in care vam desenat un generator de aburi asemanator cu cel al lui Traian Vuia, principiul e simplu focul e plasat in mijocul celui mai mic cilindru si iese prin cel mai mare e acelasi pricipiu ca fumurile in soba ,iar cilindrii respectivi sunt infasuratzi in tzeava transferul este destul de mare aerul care iese are aproape aceeasi temperatura cu a agentului termic de pe tur . toate cele bune si spor la treabaincercati adresa asta: http://www.bar.acad.ro/tvuia/gen/gen54.htmlsau aici: http://www.bar.acad.ro/tvuia/gen/gen1.html

Acel generator de abur este de fapt u n [cazan ]pt locomotivele pe abur.Din desenul original se vede foarte clar ca suprafata de schimb de caldura dintre flacara si apa(teava cu apa) este foarte mare.Daca se considera strict functional ,poti trece si o singura teava cu apa prin focar,si daca timpul este suficient de mare se vor incalzi chiar si caloriferele.Problema care se pune la [centralele homemade]este randamentul in primul rand,pretul de cost cu materialele de executie si nu in ultimul rand automatizarea (atat cat este posibil).
Link spre comentariu

pompa este noua .pe calorifer am un robinet cu care aerisesc undeva cred ca am gresit si nu stiu unde, pana sa pun pompa mai ajungea apa callda in calorifer traseul ar fi urmatorul sepentina,pompa de recirculare ,calorifer daca ai putea lasa-mi un nr de tel ca te sun eu

vezi ca pompa are si ea o aerisire...are un surub in capat fa-i aerisirea...
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Asa cum am promis vin cu primele idei pt."o dezbatere publica"In schitele 1 si 2 serpentinele nu sint amplasate in pozitia corecta,"constructiva"sint desenate asa pt a nu complica desenul.Amplasarea corecta este in schita nr.3 Schita1).La aprinderea focului,clapeta de avarie(asa am "botezat-o" eu)este in pozitia "a" si clapeta reglare ardere la deschidere maxima(tiraj maxim),dupa 10-15 minute,cind s-a format "patul de jar"se trece clapeta de avarie in pozitia "b",iar clapeta reglare ardere intr-o pozitie convenabila,functie de temperatura.(schita 2) In caz de avarie a pompei de recirculare sau de oprire a energiei electric de la retea(oprirea pompei de recirculatie) se trece pe UPS,clapeta de avarie in pozitia "a" si clapeta reglare ardere complect inchisa(caldura va merge direct la cosul de fum,fara a mai incalzi serpentinele,iar din lipsa aerului focul va incepe sa se stinga.) Caznul va fi executat pe un cadru de cornier de 30,suprafetele hasurate( cu maro) X1 si X2 vreau sa le fac din caramida refractara pt.cosuri de fum(se gaseste pe diferite dimensiuni).Serpentinele vor fi din teava de Cu de 15mm,cu o lungime totala(S1+S2)de aprox.40metri.La iesirea din cazan,cele doua serpentine se leaga in paralel,pe tur si retur si se trece la o teava cu dimensiunea mai mare,diametrul de 22mm.Deocamdata atit,astept sugestii..pina atunci,sa auzim de bine.

Link spre comentariu

salut revin , imi cer scuze am cautat carea promisa mai sus dar nu am gasito , totusi am facut un desen (scuzati calitatea ) in care vam desenat un generator de aburi asemanator cu cel al lui Traian Vuia, principiul e simplu focul e plasat in mijocul celui mai mic cilindru si iese prin cel mai mare e acelasi pricipiu ca fumurile in soba ,iar cilindrii respectivi sunt infasuratzi in tzeava transferul este destul de mare aerul care iese are aproape aceeasi temperatura cu a agentului termic de pe tur . toate cele bune si spor la treabaincercati adresa asta: http://www.bar.acad.ro/tvuia/gen/gen54.htmlsau aici: http://www.bar.acad.ro/tvuia/gen/gen1.html

La o instalatie asa compacta si cu randament mare cred ca este necesara ventilatia artificiala care nu este la indemana amatorului.
Link spre comentariu

...

In principiu schita este ok insa vei avea un randament mai mare daca cele doua serpentine vor fi inseriate astfel incat apa de retur sa intre mai intai prin serpentina mai mica(gazele au temperatura mai mica la evacuare) din desen si apoi in cea mai mare.De asemenea suprafata de schimb o mai poti mari.Ca si o sugestie ar fi ca fumul(gazele de ardere sa nu faca acel traseu sus-jos construind cazanul [pe orizontala] adica vederea de sus sa arate ca in fig 1,cu modificarile de rigoare privind tirajul atunci cand pompa este oprita.Daca [cazanul ]este construit pe orizontala,in locul sicanelor de caramida poti folosi pereti dubli din tabla cu apa care circula in interior(suprafata mare de schimb).Daca toata instalatia de incalzire se executa ca si cum ar functiona prin termosifonare(fara pompa de circulatie),asta implicand o diferenta de nivel intre iesirea returului din calorifere si intrarea in cazan de minim 20-50 cm,nu vei mai avea nevoie de devierea gazelor catre cos(fara incalzire calorifere)iar camera focara poate avea[tavanul]tot din perete de ''apa''constituind chiar zona de tur.Folosind tabla de otel de 4-6mm grosime pt confectionare cazan vei avea un pret de cost mai mic si suprafata de schimb mai mare,insa este foarte mult de sudat pt obtinerea peretilor dubli prin care circula apa.ps. Cele spuse mai sus sunt inspirate din constructia cazanelor industriale de abur/apa calda,care au un randament net superior celor comercializate pe piata de diferite firme.
Link spre comentariu

Problema cu ventilatia se rezolva usor(tocmai am cumparat din "tirg" sau "talcioc"o turbina de alimentare cu aer,care este de la o centrala cu gazeificare)si am de gind sa o folosesc la "proiectul" meu(dupa ce voi lamuri problema schimbatorului de caldura,forma,dimensiuni,etc.) In cit priveste legarea serpentinelor in serie,nici asta nu ar fi o problema,pare sa fie o idee buna,pot sa si maresc lungimea serpentinelor,dar restul ma depaseste.E mult de sudat(si sudura de calitate),schimbatorul de caldura deja devine complicat,cred ca ar trbui executat la un atelier de specialitate,Sa nu uitam ca "lucram in regim "home made".Sigur,proiectul va suferi modificari,mai vedem.Sa aveti o zi buna.

Link spre comentariu

Scuze,n-am inteles eu bine,eu m-am referit la proiectul meu,problema "generator abur Vuia"n-am studiat-o,deoarece in regim DIY mi se pare greu de realizat,iar o "vizita",la un atelier specializat...m-ar costa cit o centrala industriala.

salut revin , sistemul lui vuia e destul de simplu , dar necesita automatizare asta e corect , dar se poate si in nivel de amator de ce nu , toata treaba o face un senzor (o termorezistenta)care masoara caldura gazelor evacuate si atunci cand acestea sunt prea calde se micsoreaza debitul de aer prin micsorarea turatiei la turbina de aer si scade focul in cazan , costurile cu automatizarea nu sunt astronomice , aerul indus se poate si prin lateral direct in cenusar nu prin zona de vizitare ideea e ca aerul oxigenat, proaspat sa intre pe dedesupt pentru o ardere cat mai eficienta . vad ca ai cumparat o turbina gata facuta de la o centrala pe gazeificare (sau se poate lua o aeroterma de la batrana dacie )e foarte bine se alimenteaza la 220 , poti lua un intrerupator din ala cu variator (e folosit pentru spoturi tine fara probleme turbina are max 200w iar un intrerupator din ala merge bine si la 300w ) si il montezi in serie cu turbina si ai turatie variabila numai ca trebuie putin adaptat pentru a varia singur in functie de caldura gazelor arse . , (pentru mester strica , uitate si pe postul cu pufferul , scuze de off topic)
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări