Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sudura cu electrozi bazici/aluminiu/inox


lorik199

Postări Recomandate

Ma surprinde unele explicatii, care sigur sunt doar citite din ceva "tehnica moderna" , care ne-a distrus total. Nu vreti sa acceptati ideea ca, tot ce e palpabil, e adavarat. Daca eu sudez cu GPL, cu acelasi bec pot sa fac suduri incepand de la tabla de 0,ceva pana la 3mm, cu electricul sudez orice, chiar si pistoane

si cu electrozi de aluminiu de 2,5 merge si la tabla sub un mm. Am sa fac si schema aparatului electric, dar autogenul e mai complicat de adaptat.

Cele doua rezistente din primar, au cate 2 ohmi/4Kw, din nichelina de fi 2. Iesirile din traf au 38 si 45V alternativ, diodele 350A (nici n-am radiatoare la ele,sunt puse pe mici bucati de tabla de Al de 1), L e un tor de ferosiliciu, pe care am bobinat sarma de 5 de Al (Cu l-a dus fi-miu , e trecut de Constanta), calculat pentru 50V. C e din doua condensatoare de 6000 de micro/450Vcc, legate in paralel (mergea si cu unu' dar se amorsa greu in aluminiu si intrerupea). Rezistentele din final, sunt din sarma de otel (sarma neagra), de 4, si din 10 in 10 spire ( fi ext de 4cm), am carlige (mediane), pentru reglat rapid curentul (la botul calului). Ultima rezistenta, e din nichelina de 3, cu vre-o 4-5 spire, care face cat toate cele din sarma neagra.

post-43432-139829376625_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ma crezi nebun? Altfel as mai fi trancanit atat p-aici? Ce, te mira ca nu e conform unor principii si teorii ingineresti? Ete ca merge, si inca foarte bine, pentru necesarul mai mult decat caznic. Am vazut pe youtube, un american (nici nu merita cu litera mare, ca ei stiu si pot tot), care tara un electrod pe o tabla, incercand sa sudeze cu aluminiu. E singura operatie pe care n-o putea face, si transmite lumii intregi, ca nu se poate. Ce am dat eu mai sus, e perfect functional. Tot ce n-am facut eu, nu l-am bagat in ceva mai restrans, il tin imprastiat prin atelier, un tor intr-o parte altul in alta, puntea e batuta-n cuie pe piciorul unei mese, condensatorii intr-un pet de 5l

Link spre comentariu

Ce, te mira ca nu e conform unor principii si teorii ingineresti?

Nu e conform majoritatii aparatelor de sudura,dar functionarea lui poate fi explicata fara probleme si teoreticLa fel cum majoritatea aparatelor de sudura (home made) au prize in secundar,si nu in primar (desi la prizele din primar se poate pune un comutatot,pt o schimbare mai usoara a puterii)
Link spre comentariu

Ma crezi nebun? Altfel as mai fi trancanit atat p-aici? Ce, te mira ca nu e conform unor principii si teorii ingineresti? Ete ca merge...

Sper sa nu te superi daca o sa te contrazic, cand afirmi ca solutia e inafara unor principii si teorii ingineresti. Solutia ta e cunoscuta si arhicunoscuta de ce mai in varsta, de foarte, foarte mult timp, ca metoda de obtinere a unei caracteristici cazatoare dintr-un traf (redresor) cu caracteristica rigida, dar e cea mai penibila modalitate, dat fiind randamentul extrem de mic.Solutia chiar a fost utilizata industrial in echipamentele de sudare foarte vechi, atat de vechi incat intre timp au fost uitate ori ignorate, motivul principal al abandonarii fiind randamentul extrem de mic,Daca vrei sa intram in amanunte, printr-un calcul extrem de simplu se poate pune in evidenta faptul ca un astfel de echipament este deosebit de neeconomic din punct de vedere energetic, ducand pactic la dublarea energiei specifice consumate, exprimate in kwh pe kilogram de metal depus, fata de cazul altor solutii de redresoare, nu mult mai complicate.
Link spre comentariu

Ma crezi nebun? Altfel as mai fi trancanit atat p-aici? Ce, te mira ca nu e conform unor principii si teorii ingineresti? Ete ca merge, si inca foarte bine, pentru necesarul mai mult decat caznic. Am vazut pe youtube, un american (nici nu merita cu litera mare, ca ei stiu si pot tot), care tara un electrod pe o tabla, incercand sa sudeze cu aluminiu. E singura operatie pe care n-o putea face, si transmite lumii intregi, ca nu se poate. Ce am dat eu mai sus, e perfect functional. Tot ce n-am facut eu, nu l-am bagat in ceva mai restrans, il tin imprastiat prin atelier, un tor intr-o parte altul in alta, puntea e batuta-n cuie pe piciorul unei mese, condensatorii intr-un pet de 5l

Nu ma mira schema, asa cum spunea cineva mai devreme , principiul e cunoscut si nu se mai foloseste deoarece are randament extrem de mic. Ceea ce ma surprinde este ca folosesti curent continuu pentru sudura cu electrozi de aluminiu. Eu in garaj folosesc tot un traf dar neredresat, un telvin cu sectiunea miezului reglabila pentru reglarea curentului in secundar .
Link spre comentariu

Chiar ma uimiti . Azi am incarcat o ureche rupta, la un electromotor. Am facut-o numai prin incarcare, si pot spune ca nu are niciun por. De altfel, va spuneam ca si chiulase am incarcat electric, in CURENT CONTINUU. Nu inteleg, de ce vreti sa duceti in eroare. Si ca sa vedeti si randamentul, pentru cei care stiu ce pot cele performante, sa compare cu ce dau eu. In primar, curentul pentru electrod de supertit de 1,6 e de 12-14A, la fel ca si la cel de 2,5 de aluminiu. In secundar pentru tensiunea in gol de 51Vcc, la electrodul de 2,5 curentul e de 58A, iar tensiunea de 28V. Am ales valorile de mijloc, pentru ca in timpul lucrului, valorile oscileaza. Iata si pozele de la electromotorul de azi:Marius, vrei sa spui ca nu e necesar CC, pentru a se suda in aluminiu? post-43432-139829379991_thumb.jpg

post-43432-139829379985_thumb.jpg

Link spre comentariu

atunci cand se sudeaza cu electrod invelit(bineinteles,sa fie special pt aluminiu)se sudeaza in curent continuu(se poate suda cu orice invertor sau trafo+punte redresoare).cand se sudeaza TIG,atunci se sudeaza in curent alternativ(sau la TIG-urile destepte, cu curent pulsatoriu, la care se poate regla independent amplitudinea pulsului pozitiv si cea a pulsului negativ).

Link spre comentariu

Sudura in Al cu electrod invelit este posibila in curent continuu dar nu este o sudura de rezistenta!Este mai mult o lipire.Sudura aluminiului cu performante mecanice bune este posibila prin procedeu MIG-MAG sau TIG/WIG in curent continuu la care se mai adauga o componenta pulsatorie (reglabila in amplitudine si frecventa la aparatele TIG/WIG specializate).

Link spre comentariu

Voi spuneti pe ale voastre eu spun ce am invatat, in italia ( unde am mers la terminarea cursului de sudor clasa a 2-a pentru imbogatirea cunostintelor in domeniu ) toti colegii mei mi-au dat dreptate cand profesorul unde am facut practica a confirmat ceea ce eu afirmam de la inceputul cursului ( profesorul din romania care ne preda sudura nu avea date corecte si coerente despe sudura in aluminiu ) si anume ca la sudarea aluminiului se utilizeaza curent alternativ musai . Acelasi profesor chiar ne-a si specificat ca invertorul cu care se poate suda WIG sau cu electrod invelit in aluminu are comutator pentru frecventa alternativa. A insistat sa ne arate si sa se asigure ca au inteles toti, cand desteprii de colegi ai mei, care iau in deradere standardele internationale in materie de sudura ( cum e cazul aici ) se chinuiau sa sudeze cu invertoare care debitau curent continuu. Curentul continuu este neaparat necesar pentru o sudura de calitate in cazul electrozilor bazici ( cu + la cleste si minusul pe masa ) la oteluri criogenice . In general curentul continuu este mai bun ( exceptand aluminiul ) deoarece permite o amorsare mai usoara a electrodului iar zgomotul produs de sudura este mai mic. ( bazaitul specific procesului de sudare este mai galagios la folosirea curentului alternativ . Eu am sudat ( imprumutasem acum 3 ani un aparat de la un prieten ) aluminiu cu un MIG ( Metal Inert Gas, Inert = gaz inert , adica argon, mai rar si nu pentru sudarea in aluminiu, din ratiuni economice se foloseste si corgon care este un amestec de CO2 si Argon, MAG care nu este procedeu pentru sudarea aluminiului foloseste gaz activ de obicei CO2, oxigenul din componenta gazului fiind componenta activa ce nu permite protejarea suficienta a metalului topit ) . Frate-miu , mecanic la Madras in IASI sudeaza aluminiu cu acelasi tip de aparat. MIG-ul respectiv e un transformator care nu are curentul redresat, acum 3 ani eram foarte contrariat deoarece preluasem din popor ideea ca aluminiul se sudeaza in curent continuu . Aluminiul deasemenea , la fel ca si fonta si otelurile criogenice trebuiesc preincalzite, la temperaturi diferite functie de compozitia piesei de sudat. De multe ori multi imi rad in nas , ca ei nu preincalzesc nimic, in schimb le iese sudura, de sudat se sudeaza, nimic de zis insa calitatea sudurii ( verificata prin preluarea de epruvete si supuse testelor de forta ) este de cele mai multe ori jalnica . hazardul permite probabil si rezultarea unor suduri rezistente desi nu se respecta toate normele premergatoare sudurii, insa un profesionist nu poate lasa pe mana intamplarii o sudura pentru care raspunde ( si penal daca e cazul ). Ca exemplu aluminiu poti suda cu electrod invelit, flacara autogena, MIG si WIG , dintre toate aceste proceduri primele doua sunt din punctul meu de vedere pierdere de timp si energie, in schimb sudura sub gaz protector este cea mai buna . In curent continuu cu electrod invelit am sudat si eu de multe ori aluminiu, cu o triodina, dar erau elemente decorative care nu necesitau rezistenta prea mare. Deasemenea calitatea unei suduri nu este masurata " la ochi " ci prin procedee si cu instrumente specializate , obiective si precise .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări