Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sudura cu electrozi bazici/aluminiu/inox


lorik199

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

daca acel cordon obtinut cu gaz de la butelie ( gpl ?!! ) ar fi testat pentru rezistenta sigur s-ar evidentia diferente notabile intre butelie de aragaz si acetilena ( plus ca Zona Influentata Termic va fi mai mare decat in cazul utilizarii acetilenei si a unei proceduri corecte de sudare ) . Poate sa fie cel mai meserias cel ce executa sudura, dar daca utilizeaza procedeul nepotrivit sudura tot slaba va fi chiar daca arata bine.

Link spre comentariu

Ma bag si eu in seama:Am vazut doar de la distanta, arzatoare cu gpl (butelie casnica) + oxigen la taiat fier vechi. Nu am vazut suduri facute cu asa ceva. Presupun ca gpl e mai ieftin decat acetilena, insa are si unele dezavantaje. (puterea calorica?)Si eu sunt de parere ca meseriasul conteaza; uneori enorm! Atat de simplu mi se parea sudura cu supertit in mana unui sudor, insa cand am pus si eu mana, am constatat ca nu-i chiar asa!!In privinta gradului de incalzire si al afectarii termice: sudura cu arc electric e cea mai violenta in privinta incalzirii si afectarii materialului: eu nu am experienta altora, insa am vazut material plesnit la alaturi de cordonul de sudura.Pentru aplicatii deosebite, ansamblul de piese sudate se supune unui tratament termic de detensionare. Detensionarea era importanta si pentru piesele din fonta, atat dupa turnare cat si dupa o eventuala reparatie prin sudura...(motoarele moderne au trecut la blocuri din aluminiu?)Rolul bobinei (nu e chiar corect denumita "de soc", mai degraba e de acumulare) a fost descris.Diodele nu au nevoie de viteza (comuta foarte bine la 100 per secunda)Spor la sudari!

Link spre comentariu

acetilena in combinatie cu oxigenul dezvolta o temperatura de 3170 grade celsius, GPL, benzina, petrol in combinatie cu oxigenul dezvolta temperaturi cuprine intre 1900 si 2500 grade celsius. Butelia de GPl in combinatie cu oxigenul pe care le-ai vazut se folosesc numai la debitata fiare vechi , debitarea pieselor industriale in vederea sudarii se face umai cu flacara oxidanta , la temperaturi foarte mari .

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...
Vizitator neinei

Deci, sa inteleg ca daca as folosi o bobina (de soc) cu miez de ferita dintr-un invertor de sudura dezafectat, legata la masa, efectul ar fi mai slab decat in cazul unei bobine cu miez feromag.?Ma intereseaza aspectul asta, deoarece am achizitionat un invertor de sudura care nu se ridica la caracteristicile mult laudate de producator (adica cu electrozi bazici se lipeste intr-o veselie!) si as vrea sa-l imbunatatesc.Ceva sugestii?

Link spre comentariu

Domle...stai s ne intelegem....in topic se discuta despre transformatoare de sudura. La aceste transformatoare se utilizeaza miezuri din ferosiliciu pentru acea bobina de "netezire", datorita frecventei de lucru. Cand vine vorba de invertoare, care lucreaza la frecvente mult mai mari, se utilizeaza miezuri de ferita. De asta traful de inalta din tv are miez de ferita si nu din fierosiliciu, pentru ca lucreaza la alta frecventa.

Link spre comentariu

Deci, sa inteleg ca daca as folosi o bobina (de soc) cu miez de ferita dintr-un invertor de sudura dezafectat, legata la masa, efectul ar fi mai slab decat in cazul unei bobine cu miez feromag.?Ma intereseaza aspectul asta, deoarece am achizitionat un invertor de sudura care nu se ridica la caracteristicile mult laudate de producator (adica cu electrozi bazici se lipeste intr-o veselie!) si as vrea sa-l imbunatatesc.Ceva sugestii?

nu prea sunt mari sanse sa imbunatatesti ceva la un invertor produs de fabrica.....el deja este dimensionat la limita de producator,adica s-a incercat sa se scoata tot ce se poate de la acele componente si inca ceva in plus.in ziua de azi toate specificatiile invertoarelor sunt umflate la maxim.ce marca este mai exact invertorul,eventual pune o poza cu placa.
Link spre comentariu

Dar posibil sa-l faci mai fiabil...daca de ex producatorul a pus 2 perechi de tranzistori/diode si pe placa e loc pentru 3...Dupa cum ai zis,producatorul face economie,deci teoretic unele componente se pot schimba cu unele mai bune (acum depinde cat costa si daca se simt sau nu imbunatatirile).

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări