tiovidiu Posted October 20, 2010 Share Posted October 20, 2010 Nu stiu daca e bine unde am postat dar nu vad unde s-ar potrivi subiectul. Zilele astea mi-a fost schimbat contoarul electric, mi-a fost montat in lipsa mea unul electronic ,, Enerlux M". Eu nu prea locuiesc in cladirea respectiva, dar am un vecin care nu este racordat la retea si ii dau voie sa traga un cablu de la mine. Problema este ca nu-mi dau seama prea bine cum sa citesc consumul, sa nu ma trezesc cu cine stie cat de plata. la cateva ore de la montare contoarul imi indica 180, iar acum dupa o saptamana imi indica doua valori 280, si 16. acum care este consumul real, nu cred ca vecinul este chiar asa de gros la obraz sa fi consumat 100 de kw in 7 zile doar nu are utilaje industriale. Daca se poate rog lamuritima si pe mine. Link to comment
remus68 Posted October 23, 2010 Share Posted October 23, 2010 nu cred ca vecinul este chiar asa de gros la obraz sa fi consumat 100 de kw in 7 zile... dar daca este mai friguros, 100kW reprezinta consumul unei aeroterme de 2kW, timp de 50 de ore - aproximativ 7 ore pe zi - ceea ce ar fi perfect posibil. Link to comment
soi Posted October 31, 2010 Share Posted October 31, 2010 Nu stiu daca e bine unde am postat dar nu vad unde s-ar potrivi subiectul. Zilele astea mi-a fost schimbat contoarul electric, mi-a fost montat in lipsa mea unul electronic ,, Enerlux M". Eu nu prea locuiesc in cladirea respectiva, dar am un vecin care nu este racordat la retea si ii dau voie sa traga un cablu de la mine. Problema este ca nu-mi dau seama prea bine cum sa citesc consumul, sa nu ma trezesc cu cine stie cat de plata. la cateva ore de la montare contoarul imi indica 180, iar acum dupa o saptamana imi indica doua valori 280, si 16. acum care este consumul real, nu cred ca vecinul este chiar asa de gros la obraz sa fi consumat 100 de kw in 7 zile doar nu are utilaje industriale. Daca se poate rog lamuritima si pe mine.In coltul din stanga sus al contoarului apar doua indicatii: 18.0 si 16.0 Cand apare 18.0 se citeste sub aceasta indicatie energia consumata pana in acel moment in cazul de fata cred ca e 16KWh. Contoarele vin cu 00000000 la montare ceea ce trebuia sa fie specificat pe procesul verbal la schimbare. Atentie la butonul rosu, cu el se fac setarile -prin apasare scurta si asteptare- pentru a afisa acele indicatii. Sper ca am fost de folos! Link to comment
Guest mariuselectric Posted November 17, 2010 Share Posted November 17, 2010 Nu stiu daca e bine unde am postat dar nu vad unde s-ar potrivi subiectul. Zilele astea mi-a fost schimbat contoarul electric, mi-a fost montat in lipsa mea unul electronic ,, Enerlux M". Eu nu prea locuiesc in cladirea respectiva, dar am un vecin care nu este racordat la retea si ii dau voie sa traga un cablu de la mine. Problema este ca nu-mi dau seama prea bine cum sa citesc consumul, sa nu ma trezesc cu cine stie cat de plata. la cateva ore de la montare contoarul imi indica 180, iar acum dupa o saptamana imi indica doua valori 280, si 16. acum care este consumul real, nu cred ca vecinul este chiar asa de gros la obraz sa fi consumat 100 de kw in 7 zile doar nu are utilaje industriale. Daca se poate rog lamuritima si pe mine.Mai monteaza un contoar pasant , din care scazi indexul din contorul principal, astfel vezi consumul de energie electrica al vecinului. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now