Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator

Guest Danutz_102890

Recommended Posts

Guest Danutz_102890

Am 2 boxe Yamaha AX15(200rms,400program)as vrea sa stiu ce fel de amplificator mi-ati recomanda pt ele!am avut cv amplificator de vreo 250w pe 8 ohm insa nu duce boxele cum ar trebui,se aude cam infundat si incet!astept recomandari de amplificator

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am avut cv amplificator de vreo 250w pe 8 ohm insa nu duce boxele cum ar trebui

Trecem peste asta... :rade: Uite cateva amplificatoare: T.amp E800 , t.amp TA1050 , Blue Tech MA-300 ,daca bugetul este mai mare :ECLER xla-500 , XPA - 5000, CROWN XLS 202D Ar mai fi si altele...!Nu este obligatoriu sa stea la maxim amplificatorul ... este bine sa ai o rezerva de putere (parerea mea) !!

Amplificatoarele trebuie utilizate maxim pana la 70% din putere, pana la 50% este optim, altfel apar diferite limitari ale semnalului iar amplificatorul intra intr-o zona puternic neliniara, care pune in pericol difuzoarele din boxe.De aceea este optim sa dimensionezi atat amplificatorul cat si boxele cu o rezerva suficienta de putere pentru o utilizare de lunga durata.

Guest Danutz_102890

At ar treb sa imi iau un amplificator care sa aiba cel putin vreo 400w pe 8 ohm?pt MiniTehnicusZi-mi si mie sa inteleg care ii faza asta cu 200w rms si 400w program(la ce se refera aia 400 program?) ms

Guest Danutz_102890

Ok si at ce putere ar trebui sa aiba amplificatoru pe care il cumpar?Ca imi zicea MiniTehnicus ca ar fi optim sa folosesc doar 50-70% din puterea amplificatorului!Ar merge at un amplificator de 400w pe 8 ohm ??? sau trebuie mai mare!ms de raspuns

• 2 weeks later...

Vezi ca puterea aia program nu este pentru oricine stie sa invarta un potentiometru de amplificator , daca nu procesezi sunetul corect bronzezi difuzoarele sau le farami mecanic! Eu zic sa te limitezi la acei 200w pe canal . :limb: Ia un amplificator de cca 2x200w/8ohmi cu clipping indicator si sti o treaba!