Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Antena pentru Tuner Technics

Guest Xilard

Recommended Posts

Am cumparat recent un Tuner FM/AM Stereo Technics ST-S3, dar nu prind aproape nimic fara antena.

Nici statiile pe care le prind nu sunt clare. In spate la Tuner am observat ca are loc pentru 3 antene:

- unul dipol de 75 ohm pentru FM

- unul dipol de 300 ohm pentru FM

- si un singur conector pentru antena AM

Intrebarea mea ar fi: De unde as putea sa-mi cumpar antene care sa fie bune pentru echipament?

Sau cum as putea sa fac eu una?

Va multumesc anticipat de ajutor.

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De la cei care monteaza rigips, gasiti doua coltare cu gaurele din tabla foarte subtire de aluminiu, taiati doua bucati de 0,75m, la un segment puneti tresa, la celalalt firul central de la un cablu coaxial de 75 ohm(pt. antena TV), iar la capatul celalalt puneti o mufa(vedeti ca majoritatea tunerelor necesita(paradoxal!)mufa mama, nu tata...gata dipolul.Cele doua segmente vor sta in prelungire cu spatiu intre ele de cca.3 cm.Le depuneti orizontal pe un dulap, biblioteca, etc.

De mers, merge, dar reduce serios sensibilitatea aparatului, de ex. Radio Romantic nu poate fi prins corect, stereo, desi tunerul e un Pioneer F-225 cu 0,7uV/m, o sarma nu are sectiune suficienta pt. a oferi o latime de banda suficient de mare, ar trebui sa aiba un diametru de 2 cm, apoi la o sarma lipseste contragreutatea. Antenele telescopice sunt mediocre.Ideal ar fi o yagi cu 3-4 elementi, la o inaltime de 7-8 metri minim, asezata vertical(in FM se foloseste polarizarea verticala).Pe vremuri, la un coleg care statea la bloc, cu o astfel de antena se putea receptiona-in Bucuresti(!)-"Radio Vacanta" in banda OIRT.

Posted Image

Asta-i coltarul de care spuneam mai sus, din care se pot face cele doua brate de 0,75 m:

Posted Image