Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfatuiti-ma!!!!!!!!!!!!!!!!

Recommended Posts

Am citit prin forum diverse discutii privitoare la difuzoare si incinte insa as dori sa fiu mai la subiect avind in vedere ca ati cumparat si ati incercat cam ce se gaseste pe piata.

Vreau sa imi construiesc un sistem 2.1, pe care ulterior sa il upgradez la 5.1 insa vreau sa vad cum suna intii subwoofer+L,R.

Deci in principiu nu vreau sa depasesc 150W/sistem si va rog daca puteti sa imi spuneti cam ce difuzoare si filtre trebuie sa imi iau din ce aduc baietii de afara.

Iar ca finali ma gindeam sa iau niste kit-uri din comert daca nu aveti o idee mai buna. Si inca ceva, SW sa fie bas reflex iar L,R de compresie minim 2 cai.

Multzam fain

Vali

[email protected]

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dece SW sa fie BR si incintele principale inchise? Ce considerente ai in vedere?Ce buget vrei sa aloci proiectului? In functie de buget ai mai multe solutii:- o solutie ieftina cu rezultate pe masura utilizand componente care se gasesc prin comert, pe Maica Domnului, care are tot doua variante: - sa cumperi totul gata facut si ieftin; - sa te chinui sa le faci singur, doar cu satisfactia ca ai muncit si munca innobileaza pe om!- o solutie DIY cu difuzoare de calitate, comandate la importatori, filtre executate, nu cumparate, etc. Presupune cunostiinte medii cel putin ca sa justifice investitia;- cumpararea incintelor frontale, a SW si a incintelor spate din comert, varianta cea mai potrivita bugetului insemnand auditie si cautare, deci timp consumat.

pentru tot sistemul m-am gindit sa aloc in jur de 5 milioane pt. difuri si puteri.Alimentarea o am, materialele pt. boxe le am, aparate de masura si control am.La banii astia din comert nu poti cumpara ceva care sa sune bine si sa arate in felul cum vrei tu.Deci?????

pentru tot sistemul m-am gindit sa aloc in jur de 5 milioane pt. difuri si puteri.Alimentarea o am, materialele pt. boxe le am, aparate de masura si control am.La banii astia din comert nu poti cumpara ceva care sa sune bine si sa arate in felul cum vrei tu.Deci?????

Deci? La banii astia eu imi declin competenta!