Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vana de amestec cu 3 cai


Vizitator tudor1973

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu am mai intrat de muuult...Motivul pentru care eu evit vana cu 3 cai e faptul ca fiind intr-o zona cu apa dura am avut destul de-a face cu depunerile de calcar, la care vanele acestea sunt cele mai sensibile. Motiv pentru care am preferat sa nu "fac economie" la o pompa suplimentara pentru by-pass.Nu, nu am alimentat by-pass-ul prin termostat. Mi s-a parut o complicatie ne-necesara, deoarece cazanul e oricum sub-solicitat (focul e slab din motive de economie directe si implicita - soacra-mea, care-l alimenteaza ajunge prea rar acolo)E destul de greu de calculat costurile functionarii pe lemne, fiind destul de multa munca cu manipularea lemnelor si curatatul cazanului, insa probabil e mai ieftin decat cu gaz (metan), unde si arzatorul a fost destul de scump, insa cand esti neputincios orice efort fizic capata dimensiuni insuportabile...

Link spre comentariu

In opinia mea pompa de bypass nu are nici un rol in protejarea cazanului,e un lucru in plus montat pe insatlatie.Pt a mari viata cazanului e esential ca apa de pe retur sa depaseasca 60 grade sa eviti formarea condensului in casan si implicit a gudronului care iti va distruge prematur cazanul.Acest lucru se poate realiza doar cu vana cu 3 cai termostatata.Referitor la puffer-ul de 500 de l care iti va creste autonomia la 12 ore e o tampenie.Cata energie termica poti stoca intr-un volum de 500 l de la 70 la 45 grade?Suficient incat sa maresti autonomia de la 4 la 12 ore?

Link spre comentariu

daca citeai si posturile anterioare am zis de vana cu 3 cai termostatica sau mai corect este termoventil,iar legat de acel rezervor de stocare o sa vezi ca tine mult, totul depinde ce este dupa rezervor, cate consumatoare sunt si putere termica instalata au si cat timp sunt utilizate.singurul dezavantaj este ca dureaza mult pana se incalzeste prima data acea cantitate de apa, dar dupa acea daca functioneaza constant nu mai ai problema asteptatului.

Link spre comentariu

daca citeai si posturile anterioare am zis de vana cu 3 cai termostatica sau mai corect este termoventil

Vorbeam doar de pompa de bypass la care facea referire blazeu

Referitor la puffer teoria e una destul de lunga si cresterea autonomiei este posibila doar in cazul in care apa din el se presupune deja incalzita.Initial iti vei micsora autonomia deoarece lemnele din cazan se vor epuiza mai repede in timp ce incalzesti apa din puffer.Ulterior dupa ce apa este incalzita poti considera ca vei creste autonomia.Dau un exemplu concret:

- dimineata faci focu in centrala considerand ca apa din instalatie,inclusiv din puffer este rece.In acest caz pe cazan vei pune mai des lemne,deci micsorezi autonomia, pana ce se va incazi apa atat din puffer si instalatie.Aceasta situatie e nefavorabila deoarece vei astepta pana "vine" caldura, asta deoarece trebuie incalzita si apa din puffer.

-dupa aceea apa se incalzeste la valorile setate din termostat sau locuina,autonomia va fi la fel ca si in cazul in care nu vei avea puffer deoarece autonomia va fi data de pierderile tale termice din locuina

-seara pui pe foc iar cand se termina focul vei avea un "surplus" de energie(cantitate de caldura) oferita de apa din puffer.Aceasta cantitate de caldura depinde de volumul de apa,de diferenta de temperatura initiala a lichidului si temperatura finala.Probabil vei recirclula acesata apa prin calorifere pana ce temperatura ei ajunge la 30 grade.In functie de necesarul termic al fiecarei locuinte si mai ales de pierderile termice,acest"surplus" de caldura te poate tine cateva minute sau cateva ore in functie de puffer.Calculul energiei stocate de puffer se bazeaza pe caldura (energia termica) specifica a apei c = 4.2kJ/(kg*K). Altfel spus, energia inmagazinata (absorbita la incalzire, cedata la racire) de o cantitate M de apa intre doua temperaturi T1 si T2.Daca ai puffer de 500 l energia inmagazinata de la temperatura apei initiala din el de 70 grade la 30 grade va fi Q = m * (T2 - T1) * c deci Q = 4.2 * 500 * 40 = 84MJ.Intrucat uzual exprimam energia in kWh (1kWh = 1000J/s * 3600s = 3.6MJ) avem 84MJ = 23,3 kWh. Valoarea asta este o cantitate de energie, care in sine nu are nimic de-a face cu timpul.Aceasta energie o poti folosi intr-un timp mai mare daca ai nevoie de putere termica mai mica sau intr-un timp mai mic daca ai nevoie de o putere termica mai mare.

Intr-un final maresti autonomia cazanului doar pe timp de noapte deoarece dimineata o miscorezi ,apa din puffer si instalatie va fi iar rece si va trebui sa o reincalzesti punand de mai multe ori pe foc.

Un avantaj ar fi daca folosesti o vana cu 3 cai pt a separa circuitul de incalzire de puffer suntand initial pufferul deoarece vei vrea sa incalzesti cu prioritate casa.Dupa ce casa va fi incalzita poti comuta vana cu 3 cai pe circuitul de incalzire a pufferului asfel incat sa folosesti la randament maxim cazanul.Acesta ar fi un castig deosebit deoarece reduci consumul si cresti viata cazanului,cazanul evitand sa lucreze la sarcini mici sau partiale.

Link spre comentariu

ca sa faci acel bay pas nu ai nevoie de vana cu 3 cai,

ex. http://dolinex.ro/catalog/product/gallery/id/2455/image/3324/ din schema asta aspiratia pompei PI o pui direct pe conducta care intra in rezervor, si atunci in momentul in care ai nevoie de incalzire o ai chiar daca nu ti sa incazlit toata apa din rezervor,

ceva de genu: ca si in schema http://www.instalatii-prowest.ro/index.php?page=detaliiprodus&sectiune=87&idp=87 doar ca in aceasta schema vana cu 3 cai este una de amestec al temperaturii pe retur, si se poate renunta la el, nu trebuie sa o iei in considerare, asa ai incalzire instant candcazanul furnizeaza apa calda atunci ai si incalzire, iar dupa ce nu ai nevoie de incalzire atunci pompa pt circ. de incalzire se opreste si caldura se acumuleaza.

:)

 

oricum ai privi daca ai rezervor de acumulare e mai bine decat fara, ai mai multe + decat -, singurul - ar fi spatiu mai mare, antigel mai mult, un Ve mai mare si o pompa in + dar comfortu e mult mai mare.

Link spre comentariu
Vizitator Victorine

M-am hotarat sa realizez instalatia de incalzire cu Viadrus U22 4D in sistem deschis, din motive de siguranta (pana frecventa de curent). Exista ceva limitari in ceea ce priveste inaltimea minima la care se amplaseaza vasul, distanta (pe orizontala) fata de pompa si diametrul tevilor prin care se racordeaza la tur si retur? Eu l-as amplasa undeva sub tavan (la cca 1m inaltime fata de turul centralei), la o distanta de cca. 3 m de pompa. Daca turul si returul sunt de Cu 22 in acea zona trebuie sa ma ridic la vas neaparat cu 22 sau pot si cu 18/ 15?Va multumesc!

Link spre comentariu

poti si 18 si 15, ideal ar fi sa fie pus cat mai sus, inaltimea vasului de expansiune ar trebuii sa fie mai mare decat pierderile in instalatie cu cel putin 2 m. eventual il poti monta chiar si in poddin pacate nu pot atasa 3 pagini despre vasul de expansiune (cum se calculeaza ..etc) deschis deoarece nu ma lasa forumul.dar am reusit o arhivao dezarhivezi si inauntru sunt 3 pagini in format djvu

pack.zip

Link spre comentariu
Vizitator Victorine

Multumesc frumos! Mare domn, mare caracter! :) Mi-ai putea spune ceva despre distanta pe orizontala la care pot instala vasul fata de cazan? Din pacate nu cred ca o sa-l pun in pod din motive de izolare si control al nivelului apei, as vrea sa-l am sub ochi sa pot controla, nu stiu cat de mult o sa se evapore, insa avand in vedere temperatura ridicata a apei, ma astept sa trebuiasca sa completez destul de frecvent. CSD = Tur si CSI = retur, corect? Prin vas va avea loc circulatia agentului termic la nivelul CC, corect? Sper ca nu DOAR prin vas, adica o sa ajunga apa si in radiatoare pana in capatul retelei. La vechea instalatie (artizanala, serpentina in soba de teracota) circulatia se facea exclusiv prin vas, pana nu am infundat usor cu un dop de cauciuc conducta de tur, nu stiu daca numai din cauza volumului mic de apa din serpentina sau si pentru ca vasul e la numai 2m deasupra pompei si nu-i asigura presiunea suficienta sa impinga apa la distanta.Care e presiunea la care lucreaza sistemul corect in cazul unui sistem deschis, cea atmosferica?

Link spre comentariu

acea teava de scurcircuit este ca pe timp de iarna sa nu inghete apa in Ve, se pune un robinet si din care se regleaza debitul care intra in Ve, eu in locul tau as face tot pe Ve inchis dar as pune supape de siguranta pe abur (gazos) care se deschid doar la vapori ni si la lichid, asta pe tur iar pe retur supapa normala pentru apa.ca si supapa de sig. care se deschid la aer sau aburi gasesti de exemplu la cazanele de baie, genul acela, dar daca tot vrei sa motezi deschis atunci monteaza-l cat mai sus posibil, sub tavan.

Link spre comentariu
Vizitator Victorine

Pai daca ar fi sa fac cu sistem inchis, as pune o supapa de siguranta imediat la iesirea turului din cazan, sub presiunea maxima la care rezita cazanul. Doua am vazut ca se pun doar peste 40KW. Insa as sta mai linistit cu vas deschis. Intrebarea este: pot sa-l amplasez la 2-3m de cazan? E suficient pentru pompa daca il pun sub tavan? Sau ii trebuie pompei o presiune mai mare?

Link spre comentariu
Vizitator Victorine

Si ar trebuie sa fie amplasat in interiorul circuitului de by-pass sau se poate si in afara acesteia? Imi pare rau, dar nu stiu cum sa ma exprim altfel, pun doua schite. De fapt cred ca instalarea VE se face obligatoriu in interiorul circuitului de by pass, altfel cat timp termoventilul e inchis preluarea dilatarii agentului e deficitara, sau ma insel?...

post-22539-139829338937_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări