Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

FIRST AUSTRIA RECOR RC4021A

Recommended Posts

Salut la toata lumea, am un tv first austria sasiu recor rc4021a, jungla tda8305a,driver alimentare but11af,procesor pca84c440p/401.Problema e urmatoarea, tv-ul functioneaza doar pe euroscart(AV) in rest nu am imagine nici sunet.Tensiunile din sursa verificate similare cu cele din schema iar de mentionat ca la pinul 7 tda8305a am 10v iar in punctul de verificare tp201(pinul 1 al tunerului) nu am nicio tensiune.Inca ceva mi-a atras atentia faptul ca pe pinii 8 si 9 al lui tda8305a nu am nicio tensiune.Daca cineva s-a mai lovit de acest defect sa-mi impartaseasca si mie cateva sfaturi.Va multumesc frumos![attachment=0]tuner.jpg[/attachment]

• Replies 28
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cu tot respectul nu ma pricep prea bine dar am masurat pe pinul 7(VT) al tunerului si am 6,85V.Unde anume sa am 33V? Am masurat toti pinii tunerului:pin1 0pin2 12vpin3 6,7Vpin4 0pin5 8,95Vpin6 11,45Vpin7 6,85Vpin8 0VNumaratoarea s-a facut din punct de vedere fizic asa cum e prezentata in figura.In TP201 tre sa am ceva tensiune?

Pe pinul 7 (VT) tensiunea trebuie sa ia valori in plaja sa spunem 6,85 cat aveti acum pana la 33V Tensiunea se modifica in momentul in care treceti televizorul pe cautare Manuala sau Automata a programelor.Dupa tensiunile date si din schema postata TV-l este pe banda VH

Tv-ul se afla pe VHF3 dupa tensiuni si asa o arata si el pe ecran cand dau sa caute(OSD).Precizez inca odata faptul ca in schema sunt numerotati pinii din punct de vedere fizic(asa cum vin in ordine).Ca sa fiu mai explicit pinul 2 de pe schema e de fapt pinul 3-alimentarea selectorului si asa mai departe.Tunerul are 8 pini numerotati astfel 1,3,4,5,6,7,8,9 pinul 2 lipseste.Atasurile mai jos schema si tensiunile.

Cu tot respectu dar pana acum nu am conectat nimic pe euroscart.Tv-ul nu a mai functionat deloc,i-am reparat sursa but11af schimbat condensatori schimbati,totu verificat ,BV tda3653b schimbat si pana la urma tot nu am avut imagine nici sunet,apoi mi-a venit ideea sa-i dau semnal de pe scart si am observat ca am imagine,sunet totu ok.

Scuzele mele.. ma fac mai bine inteles inca odata.Tv-ul cand il aprind fie de la tastatura locala fie din telecomanda nu are imagine (totu negru),nici sunet,deci nu face nimica decat se stinge ledul lucru normal.Am spus ca tv-ul merge perfect doar pe euroscart.Sper cu tot respectu' ca m-am facut bine inteles. In concluzie pe limba tuturor, tv-ul in modul tv nu merge iar pe AV(scart) merge.