Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Zgomote ciudate in motorase si pierdere de pasi

Guest Adrian SB

Recommended Posts

Guest Adrian SB

Am un CNC High Z , nemtesc, cumparat second hand. Initial a mers bine, dar ulterior au inceput sa apara zgomote in motorase (mai pronuntate pe axa Z), de parca ar fi hidraulice nu electrice. Am observat ca zgomotele sunt mai mari inainte sa deschid softul WIN PC-NC Economy. Am simtit la mana cum in gol din cand in cand axa Z face cate un pas necontrolat, fapt ce duce la erori de frezare. De asemenea se blocheaza calculatorul din cand in cand, in functionare, incat trebuie resetat. Partea electronica originala este: Heiz step control Zero2. Am atasat fisa tehnica.Daca aveti ceva recomandari, va rog sa le postati.Adrian

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

motoarelor la velocitate sau la accelerarea motoarelor,

Asta vine de la velociraptor? Si de la acceleratie?On-topic- de verificat atent si impamantarea atat a PC cat si a utilajului. E posibil sa fie si de la alimentare ceva, eventual schimbati orientarea stecherului in priza. Eventual masa intrerupta la cablul pc-cnc sau cablu trece prin apropierea unei surse de paraziti, ce pot fi chiar unitatile de comanda motoare. Asta pe langa partea software, mai sus mentionata.Bafta!Costel
Guest Adrian SB

Ca urmare a sfaturilor voastre am facut azi niste verificari:- am scos din circuit un prelungitor, fara rezultate vizibile.- am intors stekerul in priza si s-a mai diminuat zgomotul- am scos cablul de date din unitatea de comanda si zgomotele au disparut cu totul.- am cuplat din nou cablul in controler si l-am scos din PC: zgomotele s-au amplificat teribil- la reintroducerea cablului in PC din nou s-au atenuat zgomotele chiar mai mult decat inainte.Sa fie de vina cablul de date dintre portul paralel si controlere?

Dupa mine e o problema de perturbatii sau de alimentare. Dar cum nu sunt unicul destept, asteapta si alte pareri. Daca ai avea un cablu de LPT ecranat sau macar sa fii sigur ca masele si impamantarea din cablu sunt suficiente in sectiune... Incearca si cu un conductor de sectiune mare, multifilar, cu care sa faci o impamantare "scurta" intre carcasa la PC si conectorul dedicat GND de la controllerele utilajului. Inainte verifica cu un voltmetru daca intre "pamant" si carcasa PC-ului ai vreo tensiune. E important, contacte proaste in priza pot duce la prostii si aberatii.Bafta!Costel