Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

egalizatoare pc .

Recommended Posts

salutare tuturor , as vrea sa stiu daca exista vreun egalizator bun pentru pc , ma intereseaza sa scot mai mult bass . muzica se aude tare ( inaltele si mediile) dar bassul tot slabut , as vrea sa stiu ce as putea folosi pentru a mai taia din inalte ca sa pot sa dua volumul tare si sa lucreze bassul la capacitate maxima fara sa ma streseze inaltele . tin sa mentionez ca nu folosesc winamp , folosesc creativ media player , placa de sunet : creativ audigy 2 golden edition . m-ar interesa un egalizator care sa functioneze independent de vreun program de muzica .

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Problema e mai complexa. Pe ce asculti ? Ce asculti ? Sursa de muzica, inregistrarea chiar are bass ? Ca daca nu are de unde sa scoata ?Executa un test cu winampul, observa cum se aude. Bineinteles ca nu te opreste nimeni ca semnalul din placa audio sa-l ontroduci intr-unegalizor analogic/digital programabil,etc, poti sa-i pui si un compresor de dinamica, dar e mai bine sa te joci cu ele soft dintr-un program de editare audio sa vezi ce poate ampliful + boxele.

e o placa 7.1 asa ca am legat un sistem 5.1 de la Genius , si mai am o statie si o pereche de boxe pe canalu ramas liber ( statie schneider si boxe sony). ascult orice in afara de manele , dar cand ascult rock house sau hip hop basul se impune . in rest cand ascult muzica mai veche sau country ma intereseaza claritatea de care sunt multumit , toate melodiile care le ascult sunt la 356kbs ( maxim cat merge in format mp3) cu winampul inaltele sunt ridicate exagerat de mult fara sa ii aplic nimich ( eq preset etc ) si basul e chiar mai slab . si daca la house si hip hop nu exista bass atunci nu stiu unde ar exista . sistemul si boxele care le am le mai leg cateodata la telefon ( sony erickson) bag presetul mega bass din egalizatorul lui si sunt multumit de cantitatea de bass rezultata as vrea macar atata si din calculator . cat despre coborat inalte si medii , nu merge, sunetu e prea infundat , castig bas dar pierd claritate .

Exista, dar costa.Eu am avut un DSP nu mai stiu cat de la behringer, era foarte bun, acum am un egalizator profesional jbsystems eq 215, second hand luat la 150 de lei, pret bun, si face treaba buna, dar l-am luat cu ocazie buna, el nou e 400 de lei parca. Eu am mai pus putin la transport si cabluri. Cu transport sau fara cabluri tot iti trebuie.Ceva mai low cost nu stiu, doar home made, dar calitatea lui e in functie de ce se vrea de la el.Pt genius nu stiu daca merita, eu eq-ul il am pus la boxele profesionale, ele chiar au nevoie, sa ridic mult basul, ca sunt slabute la asta, depinde si ce fac cu ele, dar eu am si amplificator tot pro sa duca puterea in plus. Mai bine treci pe winamp cu eq-ul pus de mine si iese treaba la fel ca si cum ai investi bani intr-un eq fizic, la genius nu se simte.Aaa, e de la blue tech un eq-215 din asta, cred ca la calitate e la fel ca si jbsystems 215, si e 250 de lei nou, blue techul, cel mai ieftin eq pe care il poti gasi, nou. Mai pui si cabluri si transport... nu merita pt genius.

multumesc de sfaturi :da . Stiu ca nu merita pentru genius , dar am acum un proiect in desfasurare de standfloor si cnad voi termina voi desfinta genuis si vor ramane alea 2 si boxele sony . Deci cred ca o sa raman la unul fizic , opti sa imi recomanzi o firma ? . In piata de vechituri te miri ce gasesti si au si preturi bune :dans: doar sa ai atentie sa nu fie stricat :ras: , o sa caut dar te rog sa imi spui dupa ce sa ma uit :freaza:

Pai daca au preturi bune ar merita. E un risc maricel ca sunt aparate relativ de finete iar timpul le poate uza, la fel si potentiometrii liniari care sunt multi. Dar merita, banuiesc ca au preturi mici. Cred ca gasesti numai pt utilizare in casa, hi-fi (sa zicem). Eu am vrut unul pro pt ca are 15 benzi de egalizare pe fiecare canal, pot face reglaje mai in profunzime deci, si pleaca de la 25 de hz, apoi 40, 63, 100...pana la 16Khz, cele de casa de obicei pleaca de la 63. Si, fiind pro, are si clip, si low cut, mai are si range iar reglajele sunt intre -12 si +12 DB.Dar merita si unul din targ.De recomandat nu am ce sa recomand, doar sa iei ceva care arata bine, de probat nu prea ai cum, macar sa arate bine ca asa ai sanse sa si fie si in stare buna tehnic, ca daca e prafuit si zgariat inseamna ca a zacut pe undeva o vreme si nu e bine. Asta ar fi cel mai important criteriu, nu conteaza ca o fi tehnics sau altceva... Eventual te mai uiti la ce frecvente acopera dar de obicei sunt cam la fel, poate gasesti unul care pleaca si de la 45 de hz... Sa te uiti ce mufe are, probabil sunt RCA, dar daca e vechi poti sa dai si de mufe mai vechi, trebuie sa te asiguri ca gasesti cabluri pt el. Se gasesc si mufe vechi, mie mi-au trebuit DIN-uri si am gasit si mi-am facut cablu.Dupa cum spuneam cel mai ieftin pro pe care il poti gasi e cel de la Blue tech, e 250 de lei, plus transport. In functie de ce buget ai si ce gasesti la targ tu decizi ce sa iei...Dar sa stii ca daca boxele nu sunt cat de cat performante nu o sa faca minuni egalizatorul. Eu trebuie sa ridic destul de mult basul pt ca difuzoarele sunt slabute, EW-1505 de la blue tech, a fost doar 150 de lei, dfuzor pro de 15". Deci daca esti cam ca in cazul meu cu performantele boxelor sa nu te astepti sa atingi un pic potentiometrele de joase si gata ai tot basul din lume. Bineinteles ca daca urc joasele cu 12 db se simte mult, dar partea proasta e ca asta e putere multa in plus ceruta iar amplificatorul ajunge la maxim mult mai repede si pierd din medii si inalte.Dar merita, in cazul meu e indispensabil, deci chiar ajuta enorm, a schimbat total sunetul. Eu doar am incercat sa iti fac o idee sa sti cat de cat la ce sa te astepti. Mai bine mai intai faci boxele si le asculti operioada asa, fara eq, a vezi cum suna singure, si apoi dupa ce te obisnuiesti cu sunetul lor le pui la eq sa vezi diferenta.