Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Monitor defect

Recommended Posts

Salut!Am o problema cu un monitor NEC multisync XV17+ nu pot sa-i reglej luminozitatea (sau cum s-o numi) de pe traful de linii daca umblu acolo odata cu luminozitatea si micsoreaza si imaginea pana sa stinge.Nu ma pricep la monitoare si poate nu am dat destule detalii dar daca imi cereti va voi spune.

• 4 months later...
  • Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 4 weeks later...
Guest SORIN COLCERU

Esti sigur ca este vorba de luminozitate, sau de focalizare?Daca este vorba de focalizare atunci poate fi vorba de soclul TK.Daca este vorba despre grila 2 atunci problema poate fi din sursa sau traf-ul de linii (consum prea mare).Bafta.

• 2 weeks later...

Eu am tot NEC Multisync 4 FGE si imi pulseaza luminozitatea.Am constatat ca e de la butonul semireglabil de pe grila 2 (cel de pe traful de linii, linga cel de focus). Acela e inglobat in traf si am lasat carcasa deschisa cu o surubelnita infipta in semireglabil si cind pilpiie reduc sau cresc tensiunea. N-am reusit sa-l fac sa stea pe o pozitie nici prin apasare nicicum. Ce pot sa-i fac? In afara de a cauta traf de linii.

Am intalnit de cateva ori potentiaometre de pe traf.linii la care partea de g2 sa se defecteze.Puteti incerca sa va convingeti facand urmatorul montaj: din colectorul tz. final de linii plecati cu doua diode in serie BA159 redresand inpulsurile pozitive, pe care apoi le filtrizi cu un cond. de 2-10nf la 1500v. cu o rezistenta serie de 1Mg., legam un semireglabil de 2,5Mg cu un capat la masa. cursorul se leaga la g2 dupa ce l-ati decuplat de la trapo linii.Eu am monitoare si chiar tv care functioneaza de mult timp cu asa ceva. bafta GRIG

Eu am tot NEC Multisync 4 FGE si imi pulseaza luminozitatea.Am constatat ca e de la butonul semireglabil de pe grila 2 (cel de pe traful de linii, linga cel de focus). Acela e inglobat in traf si am lasat carcasa deschisa cu o surubelnita infipta in semireglabil si cind pilpiie reduc sau cresc tensiunea. N-am reusit sa-l fac sa stea pe o pozitie nici prin apasare nicicum. Ce pot sa-i fac? In afara de a cauta traf de linii.

Ma gandesc ca daca la capat e stabil (la lum max) ai putea sa te inseriezi pe G2 cu un pot de focalizare si sa reglezi de acolo
  • 2 months later...
Guest rinel

Problema la monitorul meu nec multisync xv17 : la o anumita rezolutie fumctioneaza f bine. Daca schimb rezolutia apare o zimturare pe orizontala pana cand lucreaza releul care comuta schimbarea rezolutiei. Capacitatile de filtrare au fost schimbate. Tensiunea de alimentare a tranzistorului final se mentine constanta . Am scos modulul de corectie est-vest, aceeasi problema. Nu am schimbat traful de inalta. Multam pentru sfat