Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

transformator 14v intrebare

Recommended Posts

Salut! Am urmatoarea problema: am un traf pe care scrie 14V/5A si vreau sa alimentez un aparat auto in garaj. Am ales acest traf pentru ca are curentul de iesire suficient. Problema este tensiunea dupa filtrare imi ajunge la 19.4V ceea ce este foarte mult pentru aparat. Folosesc o punte redresoare de 6A si un cond. de 4700uF/25V iar la iesire am 19.4V iar inainte de punte am 14V. Daca nu folosesc cond. de filtrare am la iesire 13.3V(datorita caderii de tens. pe punte). Cum pot face sa ajung la tensiunea de 13-14V de la 19.4V cat am cu tot cu filtraj? Sa inseriez niste diode de putere? sau sa folosesc niste rezistori de putere? Multumesc!

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Presupun ca aparatul pe care doriti sa-l alimentati necesita filtrare si are un

consum variabil de pana la 5 A la o alimentare cu 12 V.

Nu este economic sa folositi diode cu Si inseriate, v-ar trebui un "carnat" de

vreo 10 bucati pentru caderea de tensiune de 6-7 V pe care o doriti.

Deasemenea, consumul fiind variabil, cade si varianta unei rezistente inseriate

cu acel aparat.

Deoarece puterea maxima disipata pe un element serie va fi in jur de 30 W,

puteti folosi orice stabilizator serie care admite la iesire acel curent

(dati o cautare, veti gasi multe scheme pe forum).

Daca ne spuneti despre ce aparat este vorba, gasim solutii mai concrete la

problema dvs.

Daca transformatorul este de 14V nu poate sa scoata 19V.DAR ce ai masurat tu 19.4V este CORECT si asta din cauza condensatorului de filtraj si presupunand ca ai masurat tensiunea in gol.Casetofoanele auto rezista fara probleme la 14.4V .Daca ti-e teama ca pateste ceva casetofonul ( probabilitate FFFFFFmica )leaga la iesire un bec de 12V/21W si cu el aprins masoara tensiunea , ar trebui sa fie undeva intre 13.8V -14.2v.

1--cea mai eleganta/ economica solutie ar fi sa dati jos tolele trafo-ului si sa mai scoateti din spirele din secundar astfel incit tensiunea in gol sa scada de la 14 volti alternativ, initial....pina la 10,4 volti alternativ in gol...final...! dupa redresare plus filtrare , o sa aveti maxim 14,35 volti tensiune continua in gol...! cu aceasta valoare a tensiunii aleasa in secundar si daca diametrul sirmei din secundar este de minim 1,46 mm , atunci puteti trage linistit maxim 52w din acest trafo de alimentare , fara sa fie nevoie de stabilizare ...!2-- daca doriti sa trageti puteri peste 52w , insa mai mici de 70 w , atunci scoateti toata sirma din secundar si il rebobinati pentru 10,4v / 6,73 amperi , cu sirma de 1,69mm...!3-- daca doriti sa trageti puteri peste 70w , atunci trafo pe care-l aveti dvs acum devine inutil...! :da