Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

cum leg difuzoarele la filtru ?

Recommended Posts

sal. am si eu o intrebare. cum leg la un filtru difuzoarele ex . la un amplificator 100w/8ohm am un filtru 3 cai 8ohm . acum urmeaza problema . ce impedanta sa aiba difuzoarele care o sa le leg la iesirile de la filtru ? la iesirea de bass ? inalte ? medii ? .si inca o intrebare watti vor fi distribuiti in egala masura la fiecare difuzor ?

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

pentru un amplificator de 8 ohmi vei folosi un filtru pe 8 ohmi si difuzoare pe 8 ohmi ... cat despre legat , ai vazut ca pe filtru sunt mai multe borne la 3 cai ai : input ( acolo legi plus si minus venind de la statie) si apoi in capatul celalalt ( sau altundeva pe filtru in functei de model) ai 6 borne : + - bass + - medii +- inalte , care biensur , respectand + si - de pe difuzoare le legi . Nu nu vor primi la fel de multi w , spre ex ... niciiodata nu ai la fel de multi w pe bas cat ai pe inalte , totusi , nu de w trebuie sa ti cont , ci de sensibilitate si frecventa de separare . Ideal ar fi sa faci filtrul de la 0 , mai greu dar mai bine :da