Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv Wegavox

Recommended Posts

salutare! am un tv(prima oara cand imi cade in mana asa ceva)-WEGAVOX, nu stiu ce sasiu este (din pacate, nici tidulade pe capac nu mai exista, decat o bucata din ea pa care scrie [...713VD]. ma gandesc ca e vb de modelproblema consta in faptul ca rastrul are o tenta puternic albastra (purici pe fond albastru) , si daca "bag" semnal pe antena defectul persista in sensul ca imaginea pastreaza tenta albastradecodor PAL --integratul TDA 8390cred ca defectul se afla pe langa decodor , deoarece, iesirile 13,15,17 sunt dezechilibrate in felul acesta :pin 13-3v (cred ca aceasta este tensiunea normala RGB-OUT)pin 15-2,4vpin 17-5,6v . semnalele svcc sunt deasemenea diferite ca amplitudine (pe blue este o limitare mare)daca scot mufa RGB-OUT, nu mai am nici un semnal pe iesiri, probabil ca iesirile sunt colector in gol , totodata in acest caz, rastrul ramane negru . tensiunea de alimentare este de 11,8vare cineva idee despre defect ?

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

daca scoateti mufa RGB ce tensiuni aveti pe catozi? verificati tensiunile care le aveti scrise pe schema ...12v.,175v...pe teletext aveti tenta de albastru?

va ganditi ca ar putea fi tubul?mai exact in ce puncte sa fac masuratorile?pe catozi la soclu?tensiunile sunt bune : 11,5v ,174,5vscuze , n-am specificat : iesirile de la 8390 stau in 1,3volti cu mufa RGB decuplatabtw: nu are txt

eu vreau sa stiu cam ce tensiuni aveti pe iesirile finalului video(cu semnal >mufa rgb cuplata si mai ales fara mufa rgb cuplata) ...daca sunt in regula ...diferentele se mentin si la iesirile rgb final video?....

DECI:tensiunile sunt masurate fara semnal (defectul se manifesta prin rastru cu zgomot si cu tenta albastra_)tda8183cu mufa :pin3®--148Vpin15(G)--157vpin13(B)--149vfara mufa, tensiunile sunt toate la fel--176,6v (rastru negru). cu semnal tensiunile sunt asemanatoare(bineinteles ca si fluctueaza putin in functie de continutul de imagine de la un anumit moment dat--cazul cand mufa RGB este cuplata)deci?