Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

CONFECTIONARE CASETA/CARCASA RR RECORD 49

viopa

Recommended Posts

Vrand-nevrand am ajuns sa confectionez casete/carcase rrr RECORD 49.

Daca am promis ca voi face , trebuie sa ma tin de cuvant.Asa ca am trecut la treaba.

Lista de materiale;

-scandura de cires;

-lemn de ulm , pentru sipci si ghidaje;

-aracet;

-un tub de sprey de vopsea mata;

-panza pentru panoul frontal,;

-inel pentru scala;

-placa tego pentru panoul frontal.

Intai se confectioneaza scandura la grosimea necesara, se taie la cote si se decupeaza la capete [unde este necesar].

Se pune la incleiat partile componente ale casetei.

Intai arat cum este caseta initiala si apoi fazele de constructie.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Nu am specificat ca, inainte de punere la incleiat se vor face coltarele intaritoare.Fara ele nu se intareste caseta.

Va urma!

• Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Excelenta idee de a discuta cum sa facem carcase , asteptam cu interes continuarea , am sa arat si eu cum am facut citeva cutii de radiouri , am in lucru o cutie de tip catedral ,am mai facut una care a iesit ok dar asta vreau sa arate ca modelul Philco , Viopa am sa incerc sa fac o cutie de Rekord, am un sasiu de Rekord fara nimic pe el , vreau sa-l reconstruiesc, mai greu e cu scala si cu rama , bafta , asteptam noutatile , felicitari ....stima ...

Se vor confectiona ghidajele si se vor lipi.

Posted Image

Va urma!

Salutare,si la mai multe,numai cine nu a trecut prin durerile facerii nu stie ce inseamna :rade:

Cam ce conditii tehnice ca dotare trebuie sa indeplineasca un novice(si nu numai) sa se apuce de asa ceva,ca sigur place ochiului ce se vede,dar macar sa stie la ce se asteapta la confectionarea unor asemenea ghidaje,ireprosabil executate.

Eu pana nu am apelat la serviciile unui atelier specializat(dotat cu freza,circular,abric,masina de slefuit plan cu banda de smirghel,etc)nu am reusit mare lucru...rabdarea si indemanarea sunt alte doua conditii esentiale,pe care viopa a dovedit ca le are din plin,felicitari.

Cei ce vor citi acest topic,sa aiba grija,e molipsitor si mai ales... fara leac(cei contaminati deja nu mai risca nimic) :rade:

Dupa lipirea sipcilor frontale, caseta arata cam asa...

Posted Image

Urmeaza confectionarea picioruselor din spate, a sipcii din fata, de sub caseta si a sipcii din spate ,sus.Evident toate se lipesc la locul lor.

Am omis sa spun ca la placa de baza , inainte de a fi incleiata se traseaza si se dau gaurile de aerisire. La montare sa se tina seama de pozitia acestora , respectiv in partea din fata .

Dupa toate acestea urmeaza slefuirea totala si lacuirea sipcilor frontale ,4-5 straturi de lac. Dupa uscare se izoleaza acestea si se vopseste cu negru caseta in interior si exterior.

Si cam asa arata dupa vopsire...

Posted Image

Posted Image

Va urma!

Urmeaza trasarea panoului frontal, din tego, la cote si se dau gaurile necesare .

Posted Image

Se lipeste panza si se fixeaza inelul ornamental de la scala.

Posted Image

Apoi se monteaza panoul in caseta/carcasa. Acum putem considera ca este gata...

Posted Image

Daca am omis ceva, sau sunt intrebari pot sa completez, cu toate ca spun...

Sfarsit!!!

Pentru a sti toate cotele, am imprumutat caseta de la d-l Visky.Fara a avea un original, nu as fi putut face nimic.Sa se faca toate schitele, dureaza cateva ore bune.Pentru confectionarea ghidajetor si a ornamentelor frontale, am apelat la un tamplar de meserie. Dar recunosc ca a cam strambat din din nas, deoarece avea mult de lucru, iar plata cam putina.Noroc ca sunt client vechi...Si, multumesc de aprecieri!Sincer, mi-as dori sa gasesc la cineva un sasiu de Record 49...Inelul este facut la strung din metal.Panza este cumparata din magazin, dar, recunosc, nu din tara...