Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Virusi,virusi...

Guest claudia00

Recommended Posts

Guest claudia00

Buna! Bine v-am gasit.Speram sa ma puteti ajuta si pe mine cu o mica mare problema. Am in pc 2 harduri. Unul(Maxtor) de 80GB,iar celalalt de 240GB. Windows 7 pe cel de 240. :nas: Problema e ca m-am trezit de curand cu niste virusi urati. Ieri am instalat ZoneAlarm Firewall+Antivirus. Mergea cam greu pc-ul asa ca am banuit ca am virusi. Dupa scan, a gasit niste "ïnfections" cu denumirea "badname"...in timp ce scana in Memory.Bineinteles ca a actionat de capul lui si i-a bagat in carantina,apoi nu a mai mers nimic. Am instalat win iar,formatat partitii,etc. Azi m-a mancat undeva si am dat iar scan,iar a gasit virusi in memory,iar i-a bagat in carantina,iar nu mai merge nimic...Traag concluzia ca am virusi de boot,si nu sunt putini :sparge: Puteti sa imi dati o idee,solutie,cum as putea remedia problema? Mentionez ca acum nu pot accesa mai nimic in calculator. Nici disk management,nici nu pot instala nimic,pot descarca softuri,insa nu ma lasa sa instalez. Daca inchid browserul acum,nu il voi mai putea deschide deloc. Deci,nu pot instala nimic,dezinstala,etc.Cum pot scapa de virusii de boot? Ar trebui sa instalez un windows pe celalalt hard,si apoi sa ma ocup de virusii de boot?Astept un raspuns. Multumesc mult

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ar trebui sa instalez un windows pe celalalt hard,si apoi sa ma ocup de virusii de boot?Astept un raspuns. Multumesc mult

Asta ar fi cea mai buna solutie. ZoneAlarm e destul de pacatos, incearca cu Malwarebytes si NOD32 sau Vipre Antivirus (ultimul e destul de putin cunoscut, dar mie mi'a facut o impresie foarte buna). La consum de resurse Vipre e chiar mai light decat NOD32, si mai vine si cu alte chestii dragute incorporate de ex firewall si ad blocker.
Guest claudia00

Incep sa cred ca ZoneAlarmul era prolema,am dat un scan online nu mi-a gasit virusii pe care ii gasa zone alarm,iar acum scanez cu avira antivirus,nu stiu cat de bun este,nu mi-a gasit virusi in memory,registry keys,etc,ci in alte parti decat ma asteptam.

De exemplu : TR/Spy.36864, TR/Swisyn.pfa.

Si un TR/Agent.159744.AA care: "TR/Agent.159744.AA.trojan is one of the Windows illegal malicious programs which may occupy system resources and slow down computers. Some of such malicious programs may frequently pop up advertising messages to interrupt computer users, while more severely they may destroy the data in computers. The followings are instructions on how to manually remove malicious spyware programs"

Poate sa fie de vina acest troian,chiar daca eu nu accesez fisierul infectat? Poate afecta doar existand in pc?

Dupa scan-ul cu avira:

Starting master boot sector scan:

Master boot sector HD0

[iNFO] No virus was found!

Master boot sector HD1

Start scanning boot sectors:

Boot sector 'C:\'

Boot sector 'D:\'

Boot sector 'E:\'

Observ ca ambele hdd sunt master? :84

Intre timp mi-a disparut si o partitie...

Dezactiveaza System restore, dezactiveaza toate optiunile cu Hyde (la sistem si la fisiere) apoi cauta un fisier pe fiecare harddisc cu denumirea autorun.inf . Daca exista sterge-l si apoi dai scanare cu un antivirus cunoscut. Daca tot nu-i dai de cap intreaba-te daca cd /dvd -ul cu windows este virusat sau nu ( pe romaneste... cracuit). Spre exemplu avira are pe site optiunea de a descarca o imagine pentru cd cu antivirusul complet pentru scanare in afara sistemului de operare pe care il ai. Si ultima recomandare este ca atunci cand faci scanarea de virusi sa scoti cablul de internet.

• 3 weeks later...