Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat De Lipit

Guest bilaz0r

Recommended Posts

Are cive vreu aparat de lipit stil vechi ( PISTOL DE LIPIT ) sau stie cineva sa faca imi trebuie sa lipesc unele lucruri si nu am cu ce daca aveti vreunul care functioneaza si nu va este de folosinta va rog datimi si mie.Multumesc anticipat

Ms frumos dar am cautat si la vitan si in militari nu am gasit,Deacea am postat.Dar idee cum se face Unul .Voi incerca sa imi construiesc unul

pai da mai cautati domnule. daca n-ati gasit intr-o zi atunci cand ati fost,mai duceti-va si alta data,dupa aia. in targuri nu e aceeasi marfa de fiecare data. odata gasesti ceva,altadata apar alte marfuri. va spun ca sigur o sa gasiti. eu am luat din targul din Militari-Valea Cascadelor doua mai demult,si ambele functioneaza excelent si in ziua de azi-aproape 2 ani de cand le-am luat,de prin targ.

O varianta folosita de mine pentru maner, 4 straturi de placaj(poate 6, nu mai tin minte exact), prinse intre ele cu suruburi, doua (cele exteriore) folosite pentru inchidere si 2 interioare, care au sie decuparea pentru contact si culisarea tragaciului(acesta tot din placaj) si traseele firelor.

• 3 weeks later...

O varianta folosita de mine pentru maner, 4 straturi de placaj(poate 6, nu mai tin minte exact), prinse intre ele cu suruburi, doua (cele exteriore) folosite pentru inchidere si 2 interioare, care au sie decuparea pentru contact si culisarea tragaciului(acesta tot din placaj) si traseele firelor.

In loc de placaj se poate folosi textolit de 4...6 mm. Straturile decupate se vor lipi cu lac bachelitic, dupa care se vor slefui in bloc. Se poate aplica o vopsea "lovitura de ciocan", sau partile se vor acoperi cu un strat de lac bachelitic mai vascos urmat de o operatie de estetizare prin afumare la flacara unei lumanari tinuta nu prea aproape, dupa care se va usca timp de cateva ore la o temperatura constanta de aproximativ 50 grade (intr-un cuptor de bobinaj spre exemplu)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines