Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanare sisteme audio (2.1...5.1...)

Guest electro2k1

Recommended Posts

Guest electro2k1

Am nevoie de schema amplificatorului de la sistemul de boxe Genius 5.1,cel care se gaseste prin toate magazinele de specialitate,cel cu difuzoare din lemn.Aveti idee pe unde as putea gasi-o?Sau un service manual ceva??Am pb cu satelitii rear.Multumesc anticipat!

• Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 3 weeks later...

salutare....mi-am luat si io un sitem 5.1 genius sw-hf ...5005..suna fff bine...DAR...l-am legat la calculator..si l-a, setat la 5.1 si la muzica se aud doar 2 sateliti...(front left si front right)....ce sa-i fac...???....sau trebui un codec..???....Va multumesc

am incercat...dar degeaba.....si cand imi intra in windows....tot satelitii aia 2 se aud..(eu stiam ca trebui sa se auda in toate....)....sunetul este onbord....cand iau banii ma duc sami iau o placa de sunet (creativ)..si placa onbord o dezactivez din bios...si o sa fie totul bine.... :smt003 :yawinkle: :smt003 :yawinkle: :smt003

• 5 months later...
Guest costin23

Asta cauti? :partyman: (Difuzoare din lemn) tare asta!! :smt005

A vrut sa zica boxe din lemn :d...link-urile sunt f bune contin exact service manualele de la sw-hf5.1 5000 si sw-hf5.1 5005 multumim mult pentru link-uri alex...spor la depanat tuturor!

am incercat...dar degeaba.....si cand imi intra in windows....tot satelitii aia 2 se aud..(eu stiam ca trebui sa se auda in toate....)....sunetul este onbord....cand iau banii ma duc sami iau o placa de sunet (creativ)..si placa onbord o dezactivez din bios...si o sa fie totul bine.... :smt003 :yawinkle: :smt003 :yawinkle: :smt003

DESCHIDE CU WINDOWS MEDIA PLAYER O MELODIE si vezi cum se aude, apropo ai selectat 5.1 din calculator dar cite cabluri de intare ai in sistem ( sa nu imi spui ca doar unu)
  • 2 weeks later...

SALL.am si yo un sistem 5.1 genius de 120 w rms si iesirile de sateliti nu merg.cea de satelitu central merge si subwoferu da cele 4 iesiri nu.Daca dau vol la maxim se aude cv in boxe putin de tot muzika.Dar nici fasaitu acela nu se aude cum se aude la centralcand dau tare si nam muzik.Stiti cumva ce ar putea avea :cry: :limb: :sparge:

SALL.am si yo un sistem 5.1 genius de 120 w rms si iesirile de sateliti nu merg.cea de satelitu central merge si subwoferu da cele 4 iesiri nu.Daca dau vol la maxim se aude cv in boxe putin de tot muzika.Dar nici fasaitu acela nu se aude cum se aude la centralcand dau tare si nam muzik.Stiti cumva ce ar putea avea :cry: :limb: :sparge:

pai ce poate avea ? e defect. :sparge: pana nu vezi daca se alimenteaza corect finalul(finalii) si ajunge semnal audio la el nu ai ce sa ii faci.presupun ca ai verificat tot ce se poate (ex:cablu de semnal,firelele catre sateliti samd )