Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

am nevoie de un sfat


Vizitator ady0694

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator ady0694

am un amplif de 2X100wdin cate am citit, am inteles ca inaltele trebuie sa fi 1/3 din puterea difuzorului bass.doar atat vreau sa stiu cati wati trebuie sa aiba fiecare difuzor in parte.

Link spre comentariu

nu nu numai de w trebuie sa tii cont , si de frecvente ... la cat separa ? rolul filtrului e sa dea frecventa care trebuie difuzorului care trebuie . inaltele reprezinta foarte putin din total evidament mediile sa fie undeva intre bass si inalte , dar again atentie la frecvente : spre ex , la cum am eu , bass : 125w , 35hz-3000hz , medii 45hz-4000hz la 60w , inalte 2500hz - 25000 ( evident nu urca atata nici nu auzim la nivelul ala ) la 30w . si cineva de pe forum mi-a spus sa iau filtru cu separatie la 700hz si la 4000 .

Link spre comentariu

cum am mai spus , un filtru are grija sa trimita frecventa care trebuie la difuzorul care trebuie . Si anume , ia gandeste cum ar suna sa pui un subwoofer sa cante o melodie de trompeta . Sau un dif de inalte sa reproduca bassul . Aici intervine filtrul . El imparte frecventele . Si anume : Bass : 20 - 120 hz , medii 120-2000 hz inalte 2000 - 18000 ( pe ele screi ca merg mai mult da dupa 18000 putini oameni mai aud desi auzul uman percepe pana la 20000) . Nu stiu daca frecventele care le-am precizat sunt bune , ma vor corecta cei mai experimentati daca nu . Ei aici intervine filtrul .... cum il ai tu , separatie la 500 si 3000 , toate frecventele pana in 500 ( bass si unele medii ) le va trimite la difuzorul de bass , apoi intre 500 si 3000 filtrul va da la difuzorul de medii , restul de frecvente care le are melodia si le auzim le va da difuzorului de inalte . Candpe un filtru scrie 200w inseamna ca poti sa ii pui 200w pe inalte 200w pe medii si 200w pe bass , evident nu are rost sa pui atata . Deci si difuzoarele si filtrele le cumperi in functie de statie .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări