Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Revox modell 40

hpavictor

Recommended Posts

O mica bijuterie elvetiana.....stiu ca VIOBIO isi propusese la un moment dat sa faca un amplificator PP cu ECL86 , si ca urmare , aceste documente ii sunt dedicate !Daca se poate , va rog sa comentati aceasta schema , si eventual ce remarcati la modul de asamblare , pozitionare , ventilatie , sau orice amanunt constructiv care vi se pare deosebit....Am remarcat ce scrie pe electrolitici : Plessey , pe tuburi Phillips Miniwatt , adica numai piese de lux .....pacat ca nu avem si datele la trafo iesire , pentru cazul cand ar putea exista doritori care sa execute o clona Revox ......sau poate o clona Aritma ? Sper ca stiti de gluma.....

multumesc pentru dedicatieschema etajului final se poate gasi si in unele magnetofoane Revoxeste un amplificator integret,scump la vremea luicorectia de ton este interesanta,lucreaza la anumite frecvente fixe,nu stiu cit mai este de actuala azi?!interesant este blocul de alimentareetajele finale se alimenteaza separat pentru fiecare canalnegativarea este fixa,mai putin intilnita in acea perioadatuburile din preamplificatoare si defazoare,au filamentele alimentate in CC ,filamentele tuburilor sunt inseriatetensiunea de negativare este folosita si pentru alimentarea filamentelorCC pentu filamente ,tot o finete in acea perioadao schema de luat in seama,pentru cei plictisiti de EL84

Revox este o firma extraordinara, fericiti cei ce poseda de pilda magnetofoane a acestei firme, revenind la schema amplificatorului , nimic senzational ,dar aspectul amplificatorului , interiorul lui sant garantii de calitate, prin analogie un fel de BENTLEY...

multumesc pentru dedicatiecorectia de ton este interesanta,lucreaza la anumite frecvente fixe,nu stiu cit mai este de actuala azi?!

Corectorul de ton este un Baxendall chior , montat in circuitul de reactie negativa globala a preamplificatorului , si lucreaza in trepte fixe , la frecventele de 50Hz si 10KHz , sper ca nu v-au pacalit rezistentele de 2.2 Mohmi , sunt puse acolo ca sa nu se auda un pacanit la actionarea comutatoarelor ( comutatoarele + rezistente / condesatori selectionati permit o precizie mai buna decat potentiometrii chiar si in ziua de azi ) Imi plac mai toate solutiile tehnice prezente in aceasta schema , este un super proiect !

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines