Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Monitor care falfaie cand am mufa tv bagata in tuner

Guest Menestrel

Recommended Posts

Guest Menestrel

Salutare,Am urmatoarea situatie. Un calculator cu tv tuner si un monitor lcd. In momentul cand bag mufa tv in tunner, monitorul incepe sa falfaie. Am incercat si cu alt tuner si situatia e la fel. Cum imi sugerati sa rezolv problema ?Cu stima,Teo

Problema consta in fatul ca exista la unul din aparate o proasta izolatie fata de masa (uneori am rezolvat cazul prin schimbarea pozitiei stecherului in priza la cate un aparat). O alta situatie este cand se foloseste televiziunea prin cablu si unul din beneficiari detine aparate cu probleme (puteti pune pe masa cablului coaxial o lampa de control si ati putea observa cu surprindere ca aceasta se aprinde, in acest caz sa nu tineti o mana pe calorifer si alta pe masa fiderului).

Guest Menestrel

@naebv: Eu nu prea le am cu electronica :(. Poti sa imi zici daca stii, de unde as putea sa iau un astfel de separator galvanic ?

Guest Menestrel

S-a rezolvat problema cu un separator galvanic (nu l-am facut eu, ci l-am luat din comert).Multumesc celor care au recomandat aceasta solutie :aplauze

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines