Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Unde gasesc scanduri de lemn?

mosfet

Recommended Posts

Stiu ca nu prea se incadreaza in profilul forumului, am intrebat insa si pe un forum mai potrivit, n-am primit insa raspunsuri. Zilele astea am tot cautat scanduri pt a-mi "bricola" un dulap-turn in baie. Desi stiam prea bine ce voi gasi, am incercat intai in Bricostore unde am gasit numai scanduri strambe, pline de noduri, crapate, f prost finisate, etc (ma interesau dimensiuni 2*4*200cm, 3*4*200cm, 2*10*200cm sau pe-aproape, nici prea subtiri, nici prea groase). Am luat pana la urma din Mr Bricolaj 6 scanduri 3*4*200cm cat de cat drepte, nu cu foarte multe noduri, nefinisate, iar pt asta am dat jos toate scandurile de pe 2 rafturi. La 6,2 lei bucata deja mi se par scumpe, fiind strambe si prost finisate, va presupune destul de multa munca pt a le potrivi si taia corect si mai ales pt a le finisa. Pe Fundeni, chiar intre intersectia cu Pantelimon si XXL Penny Market mai sunt cateva depozite unde au si lemne, din ce am vazut insa au ori lambriuri, ori scanduri pt constructii, adica nefinisate.Asadar, unde gasesc - in Bucuresti - scanduri de calitate, perfect drepte, finisate f bine si la un pret rezonabil? De preferat in zona sectorului 2, Pantelimon, pt a nu ma cara prin Bucuresti cu scanduri de 2m dupa mine, care nu incap in masina. Daca au si altceva in afara de brad, cu atat mai bine.Ma batea gandul chiar sa cumpar vreo 2 pachete de lambriuri din MDF pt a le folosi pe post de scanduri, fiind finisate f bine, aspect f ok, relativ ieftine la 15-17 lei m^2. Problema ar fi ca MDF-ul se prelucreaza greu fiind f dur, mai si crapa la gaurire, mai sunt si muchiile de imbinare ale lambriurilor care trebuiesc mascate sau decupate.... Pt un dulapior suspendat insa cred ca ar merge f bine.

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De ce nu folosesti PAL melaminat pt constructia dulapului, gasesti pe Morarilor la 100-200m pe dreapta cand intri de pe Pantelimon. Acolo poti veni cu dimensiunile exacte si cu ~10 lei in plus il iei si taiat. Tot la ei contra cost poti sa-i pui si cant, sau cumperi tu cant si il pui cu fierul de calcat.Daca vrei neaparat lemn natur, cauta la Bricostore, langa Cora Pantelimon. Toate magazinele de genul asta au scandura verde (adica neuscata), scandura uscata dar nefinisata, dar au si scandura uscata rindeluita. Pretul bineintales creste odata cu calitatea si finisarea. Eventual poti taia scandura la ei in magazin la cotele care le doresti, cred ca contra cost. Tot la Brico gasesti si PAL sau MDF care cred ca ti-l taie gratis, daca ei placa intreaga sau poti lua numai bucati la dimensiunile dorite, dar la alt pret. Du-te pana acolo si vezi exact.

De ce nu folosesti PAL melaminat pt constructia dulapului, gasesti pe Morarilor la 100-200m pe dreapta cand intri de pe Pantelimon. Acolo poti veni cu dimensiunile exacte si cu ~10 lei in plus il iei si taiat. Tot la ei contra cost poti sa-i pui si cant, sau cumperi tu cant si il pui cu fierul de calcat.Daca vrei neaparat lemn natur, cauta la Bricostore, langa Cora Pantelimon. Toate magazinele de genul asta au scandura verde (adica neuscata), scandura uscata dar nefinisata, dar au si scandura uscata rindeluita. Pretul bineintales creste odata cu calitatea si finisarea. Eventual poti taia scandura la ei in magazin la cotele care le doresti, cred ca contra cost. Tot la Brico gasesti si PAL sau MDF care cred ca ti-l taie gratis, daca ei placa intreaga sau poti lua numai bucati la dimensiunile dorite, dar la alt pret. Du-te pana acolo si vezi exact.

Din lemn vreau sa fie, odata pt ca e pt baie, deci umidatate cat cuprinde, dar si pt ca asa am gasit un model de dulap care-mi place, facut din dulapi si scanduri de lemn.Am fost de vreo cateva ori la Bricostore-ul din Pantelimon si n-au decat scanduri categoria "B" adica strambe vai mama lor si nefinisate. Ce-i drept le-am sarit pe alea cu preturi absurde (la preturi de peste 15-20 de lei o scandura, deja ma duce dulapul la preturi de magazin si n-am rezolvat nimic) si nu m-am uitat si la ele; tot ce era la un pret rezonabil, era de f proasta calitate (pt facut mobila).Proiectul de dulap pe care l-am gasit si vreau sa-l fac, presupune folosirea unor scanduri de 2-3cm*3-10cm, pe-acolo, deci nu se preteaza pt PAL decat eventual politele si daca fac structura din lemn o sa se potriveasca ca nuca-n perete cu politele din PAL.

Am incercat azi doua metode de slefuire a scandurilor luate de la Mr. Bricolage, una mai proasta ca alta; n-am facut altceva decat sa zgarii scandurile si chiar sa "musc" din una.Am luat un disc-suport cu arici pt bormasina si un set de discuri de smirghel - cu arici - si e descentrat discul. E imposibil de tinut fix pe scandura si joaca in toate partile.Am incercat si cu un disc pt flex, tot un soi de perie cu fasii de smirghel si asta s-a infipt nu gluma in scandura si am denivelat-o putin. In plus de asta fasiile de smirghel s-au si scuturat/ciobit de stratul abraziv dupa nici macar 10 secunde de folosire.Pana la urma tot la lucru manual revin :d de dat bani pe un slefuitor n-am. O sa fac scurta la mana slefuind 6 scanduri de 2m.

• 3 weeks later...

Cherestea de orice fel se poate gasi prin targurile saptamanale din diferite zone - de regula in cele rurale. In jurul Bucurestiului sunt mai multe astfel de targuri. Trebuiesc identificate si explorate. Gama de produse din cherestea este deosebit de variata: scanduri (diferite lungimi si grosimi) capriori, dulapi, etc.