Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator romanesc

Guest ge[]rge18

Recommended Posts

Guest ge[]rge18

am facut rost de un ampl romanesc ( nu l-am desfacut) si ala care mi la dat mi-a zis ca este de 65 w pe 4 ohmi. chestia ca e pe un singur canal. cand l-am probat pe boxe mari de 150 w, nu apucam sa dau de potentiometru mai mult de un sfert ca incepea sa paraie. ce are? finalii sunt de vina?

• Replies 18
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 3 weeks later...

io nu prea stiu ce amplif e ala, dar daca e facut cu tranzistori complementari, poate fi si din cauza ca nu e alimentata o ramura,...

daca nu e alimentata o ramura ... amplificatorul scoate tensiune pe iesire - adica daca amplificatorul se alimenteaza la +- 30 V si nu are ramura - pe iesire vei avea 30 V :banghead:

aaaa, NUdaca nu tui se alimenteaza o ramura,... va lucra cealalta ca curu,asa mi sa intamplat la statia veche, pe mosuri, ca mi-a cazut o siguranta de amperaj mic, si lucra numai o ramura,.. si se auzea part part chiar si la vol. miciti va scoate tensiune in cazul in care iti este parlita ramura care inca se alimenteaza

• 3 weeks later...
Guest Szilard Szasz

BUM BUM CU MULT FUM Eu shtiu sigur ca daca la AS2050 dak nu se alimenteaza o ramura pe iesihre :supz: .....Pe scurt.... miroase a lac electrizolant de la bobina difuzorului.Shi se arde vreun BD-u ceva (135,140....)