Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

positive/negative voltage regulator

Guest ottomanu

Recommended Posts

Guest ottomanu

Salut! Am o sursa de 24Vcc si as vrea sa scot o iesire de 12Vcc (ma gandesc ca as putea folosi un LM7812 de exemplu) si una de -12Vcc. Exista vreun integrat care sa realizeze aceasta functie (adica +24V in -12V)?Merci anticipat.

Daca ai punte mediana la transformator 12v-0-12v este usor cu 7812 respectiv 7912.Daca nu este mai greu putin , poti folosi ICL7660 , MAX1044 sau alt integrat specializat in functie de curentul solicitat pe ramura -12V.Sau poti folosi o schema cu tranzistori complementari.O sa caut am avut una .....pe undeva .

Guest ottomanu

@vio2007 : Multumesc pentru sugestie. Ce pot sa zic, eu deja am o sursa dubla, eleganta :da , dar si voluminoasa fata de solutia /circuit integrat/ de care intrebam. Si nu, alimentare negativa nu am pentru un 79xx. In caz ca nimic altceva nu va functiona, voi folosi insa aceasta sursa dubla pe care am mentionat-o mai [email protected] : Am nevoie sa alimentez un integrat cu -12V deci nu am consum prea mare de curent ma gandesc. O sa citesc mai mult despre acest ICL7660. Daca va vin in minte si alte nume de integrate specializate, v-as ruga mult sa imi spuneti si mie. Va multumesc pentru raspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines