Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

CMC Motor frezare

Drakulya

Recommended Posts

Deschid acest subiect in speranta ca a realizat cineva un sistem de frezare similar sau apropiat cu cele din foto atasat.Eu dispun de o freza necesara unei masinii CNC, dar datorita numarului mare de decibeli nu poate fi folosita in casa, eu locuind intr-un apartament de bloc.Din pacate la punerea in functiune a cesteia " trezesc" tot cartierul.Ma gandeam la un mic motor ( sa spunem de la un minicompresor auto ) la care sa se ataseze un sistem de prindere a sculei aschietoare perfect centrat pe ax.Doresc sa folosesc acest dispozitiv pentru frezare placi de ipsos ( un material foarte moale ) Folosind in apartament acest dispozitiv, nivelul de zgomot este foarte important.Poate si alti posibili utilizatori sunt interesati de acest subiect . Care puteti sa ma ajutati cu un sfat sau cu un oftat.Va multumesc !

Va multumesc domnule Vasile,Motor racire cu apa ar fi ideal dar ce ne facem cind masina CNC ( ca realizare ) nu se ridica la nivelul acestei scule.Ma gandeam la lucruri mai simpliste si fara costuri foarte mari. La un motor cu racire apa trebuie sa ai si o masina CNC care sa nu fie executata la modul Hobby.Deci in continuare daca exista cineva care a realizat sau intentioneaza sa realizeze astfel de dispozitive. Un sfat sau o idee este binevenita.Eu sunt convins ca exista si alti hobby-sti interesati de acest subiect.Multumesc din nou domnule Vasile.Las subiectul deschis

SalutIn prima poza ,este un motor brushless, care are nevoie si de un driver special, este foarte silentios, insa driver-ul destul de scump.Poza de jos are un motor DC ,posibil chiar dintr-un minicompresor auto, insa nu este foarte silentios , are un nivel de zgomot cam de 2/3 din zgomotul frezei pe care o ai, stiu asta pentru ca am si eu 2 buc.Cel mai bun este un motor AC cu rotor in scurtcircuit, nu face zgomot aproape de loc , insa nu are nici turatie prea mare.Succes

Sa spunem ca domeniu ...intre 2500 -4000 rotatii/minut

Acesta sunt valorile necesare mie. Pentru altii poate insuficient. Turatia poate fi modificata din raportul de transmisie

daca puterea motorului poate sustine aceasta multiplicare.

Va rog sa accesati link-ul de mai jos pentru exemplificare si pentru a arata ceea ce mi-ar fi de folosinta mie

http://www.youtube.com/watch?v=JmD_dvxFkjg

Pentru prietenul prahovean Margean, desi am schimbat de atatea ori informatii pe mail-uri, uite ca nici o data nu

am adus vorba despre subiectul de mai sus.

Multumesc Margean pentru postare

Cateva sfaturi pentru limitarea vibratiilor:1 - Reductorul cu multiplicare prin curele trebuie sa aibe cel mult raportul 2:1, sau se vor folosi mai multe trepte cu acest raport maxim pana la congruienta factorului de multiplicare necesar. Exemplul din filmul postat este semnificativ pentru cum nu trebuie procedat cu acest reductor. Oridecate ori este posibil se va alege un motor de turatie cat mai ridicata, astfel incat sa limitam daca se poate la una singura, numarul treptelor de multiplicare. In caz contrar, fiecare arbore intermediar introduce noi vibratii.2 - Fuliile - atat cea primara (pe motor) cat si secundara (pe brosa) trebuiesc plasate pe arbori, cat mai aproape de lagare.3 - Atat la motor, cat si la brosa se vor prefera lagarele de alunecare (bucsele din material antifrictiune) sau in cel mai rau caz rulmenti de inalta turatie cu colivii din teflon sau textolit.4 - Arborele brosei de actionare a sculei se va proiecta cu un raport diametru/lungime cat mai mic posibil.5 - Motorul va fi pe cat posibil de tipul fara perii.6 - Se vor echilibra static echipajele mobile atat la motor cat si la brosa.In esenta respectarea acestor 6 principii ar trebui sa reduca drastic zgomotul unui sistem de acest tip. Daca in plus se va face si o rodare manuala de precizie intre arborele brosei si lagarele sale de alunecare, teoretic nu ar mai trebui sa se auda decat un usor fluierat cu frecventa functie de turatie.

Cateva sfaturi pentru limitarea vibratiilor:

.........

3 - Atat la motor, cat si la brosa se vor prefera lagarele de alunecare (bucsele din material antifrictiune) sau in cel mai rau caz rulmenti de inalta turatie cu colivii din teflon sau textolit.

............

Cam care ar fi cel mai bun dintre aceste materiale ?...bronz , bronz grafitat , textolit , teflon , poliamida ? Axul presupun ca e otel .

...Cam care ar fi cel mai bun dintre aceste materiale ?...bronz , bronz grafitat , textolit , teflon , poliamida ? Axul presupun ca e otel .

Pentru regimul turatiilor mentionat:1 - Bronz - ungere cu unsoare consistenta - la un sistem supus la momente importante;2 - Bronz grafitat sau teflon, fara ungere permanenta, la un sistem de regim usor - momente mici.

SalutIn prima poza ,este un motor brushless, care are nevoie si de un driver special, este foarte silentios, insa driver-ul destul de scump.Succes

driverul pentru motoare brushless nu este chiar foarte scump, acum depinde si de motor, insa un "driver" pentru motorul din prima poza costa in jur de 40-50 $ aici! succes

Constat ca incet incet incepe sa prinda contur.Acum o intrebare intrebatoare.... De unde se poate achizitiona o astfel de scula ?Constat ca se poate adapta la subiectul de mai sus sau poate fi o sursa de inspiratie pentru confectionat.Cred ca mai greu cu pensetele la confectionare.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines