Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

imagine baleaj v/h ingusta tv univrsum

doru tv

Recommended Posts

Cum e treaba cu bobina aia? Corect ar fi sa si spui ce ai rezolvat. Sunt si alti useri care ,poate,au aceeasi problema

salut.imi cer scuze pt intarziere,nu am rezolvat cu tv ul nimic ,defectul e la bob def h,este cu spire in scurt in interio [partea atasata de tub are lacul izolator de pe spire ars de culoare neagra]finalul pe linie e ok,dar o sa verific si ceva cond :davaloarea bobinei actualmente are 3ohm,ce valoare poate avea normal?bobina df v=42 ohm si pare ok :freaza:

Nu are rost sa mai cautati si alte componente defecte. Bobina de deflexie pe orizontala se strapunge datorita lacului dat peste bobina pentru a-i mentina forma, dar care in timp deterioreaza emailul de pe sarma de cupru. Rezistenta ohmica a bobinelor de deflexie pe orizontala este asa cum ati masurat in jur de 3 ohmi, +-, la televizoarele pe 50 Hz si sub un ohm la cele pe 100 Hz. La bobinele de deflexie pe verticala aveti valori cuprinse incepand cu 4 ohmi, in cazul utilizarii unui circuit integrat, pana la 50 - 60 ohmi la etajele construite cu tranzistoare.

Nu are rost sa mai cautati si alte componente defecte. Bobina de deflexie pe orizontala se strapunge datorita lacului dat peste bobina pentru a-i mentina forma, dar care in timp deterioreaza emailul de pe sarma de cupru. Rezistenta ohmica a bobinelor de deflexie pe orizontala este asa cum ati masurat in jur de 3 ohmi, +-, la televizoarele pe 50 Hz si sub un ohm la cele pe 100 Hz. La bobinele de deflexie pe verticala aveti valori cuprinse incepand cu 4 ohmi, in cazul utilizarii unui circuit integrat, pana la 50 - 60 ohmi la etajele construite cu tranzistoare.

multumesc.problema e ca nu am o bobina originala la acest tv,dar am ceva similar de la un nei care trebuie madificata prin inseriere pe l v ajungand la 56 ohm fata de 42ohm si pe l v =2 ohm fata de 4ohm specificat de dv,concluzia e ca momentan nu am cu ce sa repar acest tv :nas:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines