Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema placa de retea?


adicontakt

Postări Recomandate

salutare la toata lumea

credeam ca ma princep in ale computerelor , pana acuma nu a fost problema sa nu o rezolv in mare dar iata ca m-am lovit si eu de ceva foarte curios, folosesc windows 7 ultimate

am un laptop acer aspire 5520 G (cei care incep cu faptul ca sunt niste pocnitori chinezeti ii rog sa se abtina il am de 3 ani si stiu ce poate si ce nu) , conexiunea de net o am de tipul pppoe cu username si parola. zilele trecuta imi pica netul , dau restart refac conexiunea , bag dinou usernameul si parola , nimic imi da eroarea 651(the modem or other conecting device)has raported an error. zic ca e de la providerul de net si chem echipa tehnica. vin ei la mine baga laptopulor si ce sa vad este net. imi spun baietii sa verific ce program imi blocheaza netul sau sa vad daca nu am probleme eu prin windows.am observat ca placa nu se inregistreaza in retea , am dat repararea cu windows si mi se spunea ca nu se asociaza un ip cu placa de retea. aceiasi eroare o am si cu cablul scos din lan.imi spune undientified netowrk. ledurile clipesc la mufa utp a laptopului dar nu se conecteaza de nici unfel. am baga dinou si driverul de retea dar nici o schimbare. am pus un router pe wireless merge perfect

Posted Image

 

Uploaded with Free Image Hosting

pun intrebarea pt cunoscatori sa ma orientez spre o placa d ereta pe usb sau un router sau sa instalez windowsul din nou

cu programul everset am aflat urmatoarele date despre placa de retea integrata

Posted Image

 

Uploaded with Free Image Hosting

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

nu am reusit sa bootez cu varianta care am luat-o de knopixx si am facut-o cu fedora. am dat comenzile pt instalarea de pppoe (am luat metoda de pe un forum)si tot nimic. plus ca am mai conectat placa cu windows si fedora la un router , tot asa nu vrea sa aloce ip. bag seama ca s-a dus placa , partea nasoala ca nu prea am cum sa desfac laptopul sa ajung la ea (e un sistem incalcit si inca nu am gasit dezasamblarea lui pe net). am inteles ca deobicei se duce trafurile adaptoare de impedanta.pana una alta trec la formatarea windowsului poate poate cine stie o sa mearga si daca nu o dau pe router wirlesstotusi daca mai aveti idei va astept.de curiozitate un utilitar pt verificarea placii ar fi??

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări