Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aprindere Neon T5

Guest nigerplace

Recommended Posts

Guest nigerplace

Va salut,Ma numesc Radu Costel , am 28 ani si sunt din Galati.M-am inscris pe acest forum deoarece am nevoie de ajutorul vostru.Am o mare dilema iar ce am citit pe alte forum-uri nu m-a lamurit.Problema:Vreau sa-mi fac instalatia de iluminat in acvariu.Am studiat problema si am ales tipul de neon Neon FQ 39W/865, T5 soclu G5, HO Const. Cool Daylight-Osram (raportul lungimea/putere celor T8 nu ma ajuta deoarece sunt limitat de lungimea capacului).Am achizitionat drosere model Philips BTA 36W 230V B2.Intrebarea mea este deca pot folosi aceasta combinatie ( pentru o functionare cat mai buna a tubului).Daca aveti alte sugestii sunt receptiv , dar va rog sa tineti cont ca nu dispun de fonduri nelimitate.Va multumesc anticipat.P.S. Nu am cunostinte despre eletrica-electronica, asa ca i-mi cer scuze daca am intrebat ceva deplasat sau nu am folosit un limbaj explicit.

Guest nigerplace

puterea droserului e mai mica de cat cea a neonului si sar putea sa fie droserul putin cam sulicitat dar io cred ca ar merge dar banuiesc ca in magazinele cu pesti si altele au neoane cu droser cu tot si cred ca te costa cam la fel

Din cate am inteles pe alte forum-uri, nu pot aprinde un T5 cu balast electromagnetic si starter.Trebuie sa folosesc numai balast electronic de la OSRAM ceea ce ma trimite la 100ron numai balastul.Este adevarat ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines