Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reparare video

Guest caguars

Recommended Posts

Hai sa incerc si eu imposibilul. Deci problema sta cam asa: acum vreo 2 ani, un amic de-al meu a chemat pe cineva sa ii repare video-ul care se stricase. Acel cineva a gasit defectul, piesa arsa, a inlocuit-o ( a fost nevoit sa demonteze complet partea electronica pt a avea acces, dezlipind si vreo 7 fire ), i-a facut si proba,mergea bine. Apoi s-a apucat si l-a montat. Culmea, cand sa lipeasca cele 7 fire inapoi, i s-a ars pistolul de lipit. A zis ca revine intr-o saptamana, din pacate a patit niste probleme si nu a mai venit, video-ul ramanand asa. Acum cateva zile amicul meu a vrut sa il arunce si i l-am cerut eu, poate cu ajutorul vostru voi putea sa il repar, practic nu ar fi decat de lipit aceste fire care nu stiu unde vin. Nu sunt electronist, dar ma pricep si eu sa lipesc fire sau piese. Respectivul a lasat si o mica schita daca ii pot zice asa, cum vin firele dar nu o inteleg.

Videoul este marca Melectronic made in Japan.

Posted Image

Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

apelati un pic la logica: identificati vizual mai intii priza sau modulul de pe placa care se aseamana conform desenului(schitei) tinind cont 6-10 masa restul dupa culori ,singurele fire la urma fiind cele galbene 1-7 care se vor lipi prin tatonare (schimbare intre ele),eu cel putin asa as proceda neavind schema aparatului,succes

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines