Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

radio RIC3 cu difuzor?

Kostas1

Recommended Posts

Buna ziua!Am o intrebare: se poate atasa un difuzor direct la iesirea din casti a unui aparat de radio RIC 3 alimentat cu o baterie de 1.5V?Fara amplificatoare, fara nimic. Tensiunea de iesire a RIC-ului este 200 mV, pe impedanta 64 ohmi ( casca). Am incercat 10 secunde ''pe direct'' cu un difuzor 8 ohmi/0.25W si se aude perfect. Mi-a fost insa frica sa-l las mai mult timp, sa nu se arda AF-ul. Este nevoie de transformator de impedanta sau sa-l las pe direct?Atasez schema aparatului si schema circuitului integrat.Ce ziceti, ma puteti ajuta?Va multumesc!

In principiu ce v-a sfatuit dl. Spitfire este absolut corect si suficient.

Daca doriti o abordare si mai riguroasa a problemei confectionati transformatorul

simplu din poza atasata, gabaritul este mic si incape fara probleme in carcasa

radioului.

Era bine daca ne-ati fi spus si cat consuma cu o sarcina de 8 Ω si daca in

aceasta situatie capsula integratului nu este cumva fierbinte.

In nici-un caz sa nu-l alimentati cu o tensiune mai mare de 1,5 V !

Va multumesc foarte mult amandorura!Nu am facut aceasta masuratoare, dar oricum o sa utilizez transformatorul. Si m-am uitat mai atent la prospect, impedanta la borna casa trebuie sa fie 100-200 ohmi, nu 64 cum am crezut. O intrebare: pot utiliza un mini-transformator gen cele folosite la radioul Iris?Multumesc!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines