Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio pickup...o amintire

mecaboy

Recommended Posts

Uitandu-ma in topicul dedicat colectionarilor de aparatura cu lampi,mi-am adus aminte de un radioc pickup ce il detinea bunica.Eram mic cand parintii mei l-au instrainat,tot ceea ce imi aduc aminte este faptul ca din punct de vedere estetic arata foarte bine,tehnic...am inteles ca partea de radio facea ceva figuri (prindea posturi cand vroia el) iar partea de pickup era ok.Din cate imi aduc aminte,erea un model mai nou,era dreptunghic(nu inalt ca cele vechi),cu difuzor fata stanga(parca),scala era...ceva cu verde.Retin faptul ca pickup-ul avea si un comutator de viteza (cred),stiu ca in functie de pozitie infrana platanul.Poate din descrierea incetosata va puteti da seama totusi ce marca era...sau poate un link cu mai multe poze m-ar ajuta sa-l identific.Imi este dor sa mai vad acea minunatie in fata careia mi-am petrecut foarte mult timp jucandu-ma cu platanul :rade: Va multumesc frumos domnilorDupa atatea cautari,am reusit sa gasesc o poza,aceasta este jucaria:

In mod sigur s-au fabricat si in varianta combina,dar au fost mai putin raspandite decat tipurile pt larg consum,probabil au fost facute in serie mica si doar pt "alesii"vremurilor.Am postat acea pagina din cartea albastra,pt a lamuri aspectul cu pick-up-ul,Traviata a avut (intotdeauna)pick-up,Eforie a fost varianta fara pick-up a Traviatei(sau invers),si cred ca d.p.d.v. tehnic,aveau aceeasi schema si combinele,doar disign-ul era diferit,motiv pt care nu au fost pomenite in acea lucrare(sau poate nu trebuia sa stie toata lumea de existenta lor...)In nr.10/76 al revistei Tehnium,pe pagina de reclama(ca era si in acele vremuri asa ceva :rade: ),sunt date cateva preturi de TV si aparate radio cu tz...nu stiu cat costa o Traviata la vremea ei,dar sigur daca aflam pretul unei combine,(probabil)o sa vedem ca nu si-o permiteau prea multi "oameni ai muncii"cu tot sistemul de rate existent la acea vreme,lasand la o parte spatiul ocupat de o asemenea scula.Poate sunt detinatori de imagini cu asa ceva,era interesant de facut o comparatie.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines