Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv beko sasiu E4

Recommended Posts

buna seara! am un tv beko sasiu E4 procesor TDA9345 ps/n3/1913 la care imaginea este foarte neclara parca n-ar avea suficient contrast,am schimbat memoria, procesorul,am verificat tubul, am verificat traseul de la pinul 8 al trafo linii;pe iesirile de la RGB am 4 volti iar catozii sunt la 89 volti;mentionez ca se observa pe ecran daca modific luminozitatea si contrastul (mai putin) astept pareriiva multumesc anticipat!

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

niciodata eu nu iau de bun ce spune clientul,faceam asta mai demult si am muncit din aceasta cauza poate saptamani degeaba!

:ras: sunt satul de povestile clientilor.am muncit mult la unele defecte banale pt ca i-am crezut.acum doua saptamini m-a sunat un unchi ca are un philips mare la tara care nu mai functioneaza din nu stiu ce motiv.i-am zis sa-l aduca acasa sa vad ce pot sa-i fac.ulterior s-a dovedit a fi un telefunken cu tub de 68 cm care functiona dar nu memora canalele si care avea reglajele de geometrie varza(probabil de la transport).acum tv-ul functioneaza perfect.colac peste pupaza am aflat de la verisoara mea ca acest tv a stat mai bine de un an pe terasa casei in ploaie si frig inainte sa ajunga pe mina mea.saptamina trecuta un vecin a venit la mine cu un mixer de bucatarie din care zicea ca a iesit fum.am refuzat initial interventia (crezind ca s-a ars rotorul si ca nu merita sa-mi pierd timpul cu un mixer de 30 ron)dar la insistentele lui am acceptat sa arunc o privire in el.s-a dovedit a fi rupt firul de la comutatorul de viteze.i-am luat manopera 10 lei ca sa se invete minte pe viitor.