Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Balanced zen-xa

Recommended Posts

vasile a recomandat un amplificator (de fapt mai multe) care se poate face numai cu IRFP240eu ma refer aici la BALANCED ZEN-XAdezamagirea este ca nu se dau detalii pe acel site referitor la reglajul dinsemireglabilul acelace face si la cat se regleaza ceea ce se regleaza din elapoi ce putere scoate si pe cati ohmialimentare doar la 30V simplu? daca vreau sa folosesc un semnal nebalansat, cum fac?a facut cineva acest amplif?ce transformator ar fi nevoie? (putere pt un singur modul)mie imi pare foarte atractiv avand in vedere ca in afara de finali mai are nevoie de inca 4 tranzistoaream observat ca este de fapt o punere in punte dar m-ar interesa detaliile tehnicerog pe cineva daca stie sa mi le dea si mie

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

am descoperit sursa recomandata pe site... 1000W transformator pt un canal?da cat scoate? :shock: si 4 condensatoare de 68.000uF? chiar trebuie atat?cine stie sa imi explice si mie de ce atat?si e ceva putred sau mi se pare mie?se recomanda o punte de 35A pt un curent de 40A :shock: (1000VA/25V=40A)aici pute ceva si nu e shaworma mea :lol:

Amplificatorul este in clasa A si merita sa-l faci doar ca sa te dai mare pentru ca este un adevarat calorifer dar si sunetul este pe masura. In privinta puterii nu cred ca trece de 40W dar puterea consumata :roll: Alte detalii nu stiu.

puterea este livrata pe 8 ohm.

condensatorii sunt 4x68.000uF pt. fiecare canal.

marea problema a acestor amplificatoare (ca si a Aleph-ului frate) este ca, pe langa pretul f. mare de fabricatie si puterea exorbitanta consumata chiar si fara semnal mai au si brum de retea. adica se aude in difuzoare 100Hz din cauza filtrajului insuficient.

o solutie recomandata de un american/australian (?) a fost dublarea condensatorilor si un circuit de soft-start. eu as incerca mai degraba dublarea intregii celule de filtraj (dublu PI). eventual si marirea de 2-4 ori a bobinei.