Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

incarcare acumulator Pb

justMe

Recommended Posts

Buna ziua si bine v-am gasit.Nu ma pricep la electronica si am decis sa va cer sfatul in legatura cu incarcarea unui acumulator pe Plumb.asta scrie pe acumulator:voltage: 12vCapacity: 7.2Aconstant valtage chargingcycle use: 14.4 - 14.8vstandby use:13.6 - 13.8vinitial current: less than 2.16Asi vreau sa folosesc la incarcare un incarcator "Output: 16.8v - 1.5A".La masurat a dat in jur de 18,3vAmperii sunt buni mai putin de 2.16A cat scrie pe acumulator dar este OK din punct de vedere al voltajului?Daca trebui neaparat intre 14.4v si 14.8v cum pot rezolva problema?va multumesc

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

incarcatorul masurat 18.7 ,acumulatorul 13v cuplez alimentatorul incepe de la 14.5v si creste.nu alimentatorul este de la un laptop.EDIT: am pus un bec de semnal 12v/5w in esrie cu acumulatorul si acum la bornele incarcatorului in gol este 18.7v iar cand este cuplat la baterie 14-14.1v.martorul de pe alimentaroe este tot rosu

Ok, tu nu stii ce faci pe acolo si nu faci bine.

Ca sa incarci un acumulator, ai nevoie de un circuit de incarcare intre alimentator si acumulator.

Avand in vedere ca nici datele de pe alimentatorul ala nu le intelegi, iti sugerez o carte de incepatori de electronica.

Apoi poti sa iti faci un circuit de incarcare de genul celui de aici: http://www.vt52.com/diy/myprojects/othe ... harger.htm

Tu chiar nu intelegi ca zici prostii cand zici "amperii sunt buni" ? De ce crezi ca te-am trimis la carte de electronica?Hai sa iti explic eu....Amperii aia sunt cat poate sa scoata maxim incarcatorul ala, adica in functionare normala. Daca tu vrei sa tragi mai mult il vei suprasolicita. Functie de inteligenta din dotarea incarcatorului la supra curent se poate inchide sau poate sa duca cat o duce pana face poc, fas, iese fum sau moare fara nici o urma. Dar, functie de ce sarcina ii pui tu, sarcina poate trage mai mult din incarcatorul ala, pentru ca ea trage functie de ce tensiune ii pui. O astfel de sarcina ar fi acumulatorul ala.Din acest motiv, tu ai nevoie de un circuit care sa iti limiteze curentul care trece de la alimentator la acumulator la o valoare mai mica decat poate duce maxim alimentatorul si prielnica acumulatorului. In general, un C/10 - C/5 e numai bun pentru un acumulator din ala, adica 0.7 - 1.4A. Mai mult de atat, circuitul pe care il pui tu ar trebui sa opreasca incarcarea atunci cand tensiunea pe acumulator ajunge intre 13.6 si 13.8 V. Deci nu, nu merge sa legi direct incarcatorul, nu se potrivesc amperii si iti trebuie circuit de incarcare. Ti-am dat un exemplu rezonabil de simplu de construit iar piesele sunt ieftine.

circuitul pe care il pui tu ar trebui sa opreasca incarcarea atunci cand tensiunea pe acumulator ajunge intre 13.6 si 13.8 V

cycle use: 14.4 - 14.8v, standby use:13.6 - 13.8v

Raspunsul dat de bogdan_ este perfect, mai putin maximul tensiunii de incarcare, care trebuie sa fie de pina la 14,8V. Aceasta este valabila in cazul incarcarii normale a acumulatorului, in timpul utilizarii; in cazul formarii unui acumulator cu placi de plumb in electrolit acid sulfuric, nou, acesta se considera incarcat cind tensiunea ajunge la 2,75V/element, deci la un acumulator de 12V cu 6 elementi, la 16,5V.
  • 1 month later...

Buna Ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu incarcarea bateriei de la masina . Bateria este cam slaba , invarte motorul doar ca nu pentru mult timp , daca trebuie sa dai mai mult la automat se descarca. Asa ca am dato jos de pe masina sa o pun pe redresor. Am masurat tensiunea la bornele redresorului in gol si avea 13,6 . Dupa ce am conectat redresorul la baterie tensiunea la borne a crescut la 15 si ceva. Ce se intampla ? Am masurat si curentul si consuma cam 9A . Pe scurt creste tensiunea la borne cam cu 2 V mai mult decat scoate redresorul , un redresor simplu transformator si punte .Multumesc